f laat zien hoe het debat over de samenhang tus sen abortus en borstkanker een voorbeeld is van de verstrengeling van verschillende meningen en verhalen in de complexe geschiedenis van medi sche risico's. Wetenschap is niet los te zien van de maatschappelijke context waarin de proble men zich voordoen, dat ontdekken degenen die hun weg proberen te vinden door de doolhof van tegenstrijdige bewijzen, motieven en oogmerken die de discussies karakteriseren, of die nu gevoerd worden door historici, artsen of vrouwen om wiens gezondheid het allemaal draait. Uit Graz werden twee tijdschriften gestuurd van het Centrum für jüdische Studiën an der Karl- Franzens-Universitat: Transversal, Zeitschrift für jüdische Studiën (2004,2 en 2005,1). R. S. Wistrich schreef: 'Max Nordau: From Degeneration to "Muscular Judaism'". Max Nordau (1849-1923) was natuurkundige en publicist, en de belangrijkste Europese schrijver die de zionistische beweging een plaats probeer de te geven aan het eind van de negentiende eeuw. Geboren in Boedapest, was hij aanvanke lijk, net als veel Hongaarse Joden, bezield door de Duitse cultuur. Hij werd in de jaren tachtig van de negentiende eeuw alom gezien als de ontmas- keraar van de schijnheiligheid van moderne Europese godsdiensten en politieke en economi sche instellingen. Het werd hem steeds duidelijker dat Joden in het Europese bewustzijn helemaal niet geaccepteerd waren als gelijkwaardige bur gers. Emancipatie bleek niets anders te zijn dan een dun vernisje, gevolgd door het opkomende radicale antisemitisme, met name gericht tegen ontwikkelde en geassimileerde Joden. Zij waren vooral kwetsbaar sinds ze te snel elementen van hun nationale identiteit hadden opgegeven. Ze voelden geen grond meer onder hun voeten en hoorden niet als volwaardige leden bij een gemeenschap. Het centrale doel van Nordau's zionisme werd de verandering van de westerse bourgois-Jood en de oosterse ghetto-Jood in sterke, gezonde individuen, in staat zichzelf te herscheppen en zowel de staat Israël als het Joodse volk op te bouwen. Nordau zat vol tegen stellingen. Hij was radicaal antikerkelijk en een culturele conservatieveling, een kosmopolitisch humanist en een onversneden politieke zionist, een vrijdenkende liberaal en een gedreven Darwiniaan. Net als andere zionisten bleef Nordau geloven in de superioriteit van Europa, maar hij stelde meedogenloos het racistisch anti semitisme aan de kaak. Een ander artikel, 'Lehrstatten und Laufbahnen moderner Rabbinerausbildung in üeutschland vor der Gründung der Seminare', werd door C. Wilke geschreven. Van Shoou-Huey Chang is 'Erinnerung und Gedachtnis'. Dit laatste artikel gaat over de Chinees-Joodse betrekkingen in de Tweede Wereldoorlog, vastgelegd aan de hand van een dagboek van de Joodse toneelspeelster Rose Shoshana. Geschichte der Steiermark. Vom Bundesland zur europaischen Region. Die Steiermark von 1945 bis heute, uitgegeven door Joseph F. Desput in opdracht van de Historischen Landeskommission für Steiermark behandelt in een kleine 800 pagi na's de naoorlogse geschiedenis van Stiermarken. De auteurs vragen zich af of zij het einde van WO n kunnen zien als een catastrofe of als een vurig verbeid nieuw begin. De overwinnaars van de oorlog tekenden in 1945 (dat was het jaar waarin de Russische troepen Wenen bezetten) een akkoord over bestuur en toezicht betreffende Oostenrijk. Er kwam eind april 1945 een voorlo pige coalitieregering tot stand, onder leiding van de socialist Karl Renner (1879-1950), en op 14 mei werd de Republiek Oostenrijk hersteld. Voor het bestuur werd het land in vier bezettingszones verdeeld, met aan het hoofd een geallieerde Raad voor Oostenrijk. De Britten kregen toezicht over Oost-Tirol, Karnten (Karintië) en die Steiermark (Stiermarken). Wenen werd in vier sectoren ver deeld met de binnenstad als internationale zone. Na verschillende inleidingen en algemene gedeelten wordt de aandacht speciaal op Steiermark geves tigd. Achtereenvolgens komen de industriële ont wikkeling, wetenschap, kunst en cultuur en gods dienstige stromingen in het land aan de beurt. In Heemschut (februari 2006) schreven E. de longh Aanwinsten ruilverkeer 91

Zeeland | 2006 | | pagina 29