en W. Heijbroek het artikel 'Vlissingen maakt ambitieus plan voor vernieuwen oude stad'. De Koninklijke Schelde Groep heeft Vlissingen verla ten en een gebied van 32 hectaren aan de stad teruggegeven. De plannen voor dit belangrijke industriële erfgoed staan de komende tijd centra al. De Bond Heemschut is gevraagd zitting te nemen in een projectgroep, die zich zal bezig houden met het proces van behoud, herstel en nieuwe bestemming van het grote terrein. Het dok van Perry is het oudste droogdok van Nederland en zal in de oorspronkelijke staat wor den teruggebracht en het hoogste gedeelte van de Machinefabriek met hallen uit 1913, 1916 en 1919, moet gespaard blijven. Ook de Timmerfabriek aan de Koningsweg kan hopelijk een nieuwe functie krijgen, bijvoorbeeld als res taurant en vergaderruimte bij een hotel. Het is in elk geval een zeldzaam gebeuren dat de histori sche zeevesting Vlissingen zo'n groot terrein bin nen haar stadswallen terugkrijgt en kan ontwik kelen. Het historische tijdschrift Holland (2005,4) opent met een lang artikel van W. Ettema: 'Boeren op het veen (1000-1500)', een ecologisch-historische benadering. Het ontginningsproces is al vaak uit voerig beschreven, maar in dit artikel wil de auteur nagaan wat er bekend is over het boeren bedrijf op het veen. Het blijkt dat een gemengd bedrijf tot in de zestiende eeuw ook op veen grond zeer gebruikelijk was. Om licht te werpen op de unieke ontwikkeling van het Hollands- Utrechtse veengebied zou samenwerking tussen archeologen, historisch-geografen en historici heel belangrijk kunnen zijn. H. Kaal beschrijft in zijn artikel 'Verderfelijk vermaak' het film-, toneel- en dansbeleid van de burge meesters van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Tijdens de jaren twintig kwamen moderne dansstijlen als de charleston en shimmy uit de Verenigde Staten naar Nederland. De antirevoluti onaire burgervader van Amsterdam en zijn libera le collega's van Rotterdam en Den Haag zagen toe op de handhaving van wetten op de openba re orde, de goede zeden en de zondagsheiliging. Ondanks hun verschillende persoonlijke opvattin gen slaagden zij erin onderlinge afspraken te maken waardoor hun censuurbeleid een steviger basis kreeg. Het Staats Archiv Bremen heeft een lijvig boek uitge geven van Hans Hesse: Konstruktionen der Unschuld. Die Entnazifizierung am Beispiel von Bremen und Bremerhaven 1945-1953. Uit Duitsland bereiken ons regelmatig uitgaven waar in men probeert het Duitse oorlogsverleden een plaats te geven of daarmee af te rekenen. De auteur bespreekt uitgebreid de schuldgevoelens van de Duitsers, de pogingen vernietigingskam pen te bagatelliseren en het niet bestraffen van grote en kleine misdadigers. Over de dikwijls gehoorde opvatting dat de groten vrijuit gingen en de kleinen zwaar gestraft werden probeert Hesse duidelijkheid te verschaffen. Met allerlei voorbeelden geeft hij aan hoe moeilijk het was om recht te doen geschieden. Wat bijvoorbeeld te denken over een ambtenaar die in 1937 lid werd van de nsdap in de hoop op een betere carrière? Onderscheid wordt gemaakt in hoofdverdachten en meelopers, in activisten en idealisten, in vrouwen en mannen. Hoe zat het met de verant woordelijkheden van artsen, kerkbestuurders en rechters? En welke rol vervulden de scholen? Duitsland heeft heel lang moeten leven met de smet van zijn nationaal-socialistisch verleden en de poging dat van zich af te schudden behoort tot de belangrijkste gebeurtenissen van de na oorlogse Duitse geschiedenis. Het jaarboek van het Heemkundig Genootschap van het Meetjesland (2005, nr.56) biedt weer tal van interessante artikelen. F. Bastiaen bijt het spits af met 'Meer dan catechismusles?'. In de 19de eeuw kende het onderwijs in Vlaanderen verschillende ups en downs. Kort na de Revolutie werden door de Franse bezetter wel initiatieven genomen zoals verplicht en kosteloos onderwijs maar die werden spoedig weer afgeschaft. Pas tijdens de periode van het Hollands bewind veranderde het een en ander ten goede; na de Belgische onafhankelijk heid moest de centralistische onderwijspolitiek van Willem lil echter weer wijken voor absolute 92 Aanwinsten ruiIverkeer

Zeeland | 2006 | | pagina 30