vrijheid van onderwijs. De Belgische onderwijswet van 1842 betekende opnieuw een stap in de goede richting. Detailstudies waarin onderwijzers in een ruimer maatschappelijk verband worden beschreven kunnen inzicht geven in de onder- wijsrevolutie in die periode. In dat kader behan delt de auteur Ferdinand van Hende, onderwijzer in Lotenhulle van 1816 tot 1856. 'Drie marktliederen bij moorden in het Meetjesland' van W. Braekman gaat over drie moordliederen die tot nu toe onbekend waren. Moordliederen gaan over gebeurtenissen waar de bevolking grote belangstelling voor had, en de tekstblaadjes ervan gingen gretig van de hand. Door de feiten en achtergrondinformatie blijven de moordliede ren voor historici interessant. In het jaarboek wordt werk en leven van de Knesselaarse dichter en journalist August Victor Bultyck (1844-1917) beschreven door J. van de Casteele. Bultyck was vooral dichter van volkslie deren. Zijn werk werd in zijn tijd zeker gewaar deerd, ook in letterkundige kringen. Later werkte hij zich op tot een van de belangrijke journalisten van zijn tijd. In een aantal bijlagen worden jour nalistieke bijdragen en enkele gedichten van hem gegeven, gevolgd door zijn bibliogafie. Van A. Willeboordse is het stuk "'Ontdoet dan uw soete mont", Willem Utenhove en een Vlaams bestiarium uit de dertiende eeuw'. Een hoogleraar in Luik, J.H. Bormans, ontdekte in 1869 een per kament met twee teksten in het Middelnederlands. De eerste tekst bleek een groot fragment te zijn van een bestiarium en de enige auteur uit de dertiende eeuw van wie men wist dat hij een bestiarium in het Nederlands geschre ven had, was Willem Utenhove. Jacob van Maerlant heeft in zijn Der Naturen Bloeme Van Utenhove genoemd als dichter van een - welis waar slecht en uit het Frans vertaald - bestiari um. Eerst worden de verschillende bestiaria besproken, daarna het gevonden handschrift. In tegenstelling tot de voor- en tegenstanders van het auteurschap van Utenhoven wil Willeboordse niet verder gaan dan de (voorlopige?) conclusie dat het zeer wel mogelijk is dat Utenhove de maker is geweest. Het archeologisch en bouwhistorisch onderzoek van de Sint-Ghislenuskerk te Waarschoot wordt uit eengezet door B. Acke, en over de pers in Meetjesland in de 19de en 20ste eeuw schrijft P. van de Woestijne. Het boek eindigt met een Heemkundig repertorium 2005 door F. Bastiaen. Gedenkschriften van de Oudheidkundige Kring van het Land van Dendermonde (2005, deel 24) bevat 'Het Molenbestand in het Land van Dendermonde in breder perspectief 1 570-1 579)' van L. Pee. Er blijken koren-of graanmolens te bestaan, oliemolens, bookmolens en schors- en moutmolens. Eerst komen dan de molenpachters en de molenaars ter sprake, daarna volgt een analytisch overzicht van het molenbestand in het Land van Dendermonde in 1570-1579. Vervolgens biedt K. Haegens een artikel aan: 'Het beleg van Dendermonde in 1667: vergelijking van de mémoires der deelnemers'. De Devolutieoorlog die bodewijk xiv voerde tegen de Spaanse Nederlanden in 1667-1668 was een grote triomf tocht van het Franse leger onder leiding van maarschalk Turenne. De versterkte steden waren geen partij voor de Fransen, slechts één stad kon weerstand bieden aan de overmacht: Dendermonde. Eerst wordt de diplomatieke situa tie van de tweede helft van de 17de eeuw beschreven, daarna komen het Franse leger en de stad Dendermonde aan de beurt. Het grootste deel van de studie gaat over de verschillende getuigenissen en bronnen over het beleg van de stad. Overeenkomsten en verschillen tussen de getuigenissen worden naast elkaar gezet, om uit eindelijk op een kritische en objectieve manier de geschiedenis te interpreteren. A. Stroobants schrijft het laatste stuk van het jaar boek: 'Het Dendermondse stadsarchief, schakel tussen verleden en heden'. Eerst behandelt hij het stadsarchief tijdens het Ancien Régime, erna het stadsarchief sedert 1835 en als laatste het archief na de brand van 1914. Elke archivaris krijgt ruim schoots aandacht, te beginnen bij Prudens Van Duyse (1835-1836) tot de huidige archivaris Aimé Stroobants, tevens de auteur van het artikel. Aanwinsten ruilverkeer 93

Zeeland | 2006 | | pagina 31