iï In 1964 schafte het Zeeuws Documentatiecentrum een bandrecorder aan om daarmee de basis te leggen voor een geluidsarchief over de Zeeuwse recente geschiedenis. In 2000 werd de Stichting Ooggetuigen van de Twintigste Eeuw Zeeland opgericht, die als doel had dat geluidsarchief uit te breiden en toegankelijk te maken. De Stichting was een samenwerkingsverband van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, het Zeeuws Documentatiecentrum, het Zeeuws Archief en Omroep Zeeland. Aan de hand van een leemten- lijst met onderwerpen die nog relatief onderbe licht waren in de geschiedschrijving, gingen vrij willigers door de hele provincie met een md- recorder op pad. Het project, dat door zijn schaal uniek voor Nederland was, is inmiddels afgerond. Zeeland is thans in het rijke bezit van een - ont sloten - geluidsarchief van ruim 2000 interviews, met Zeeuwse ooggetuigen van de twintigste eeuw. Daarnaast heeft de Stichting het initiatief genomen tot de uitgave van een reeks publicaties, geba seerd op deze gesprekken en andere persoonlijke herinneringen. Het eerste deel, Hier was eens Capelle door Kees Slager, verscheen in 2002. Dit is inmiddels uitverkocht; het is besproken in Zeeland 12/1. Thans is het achtste deel uitgeko men, Stemmen uit de sjoel van Middelburg, door Jan van Damme. In dit boek vertellen Joodse inwoners van Zeeland over het heden en verle den. Slechts enkelen uit het boek hebben nog herinneringen aan het vooroorlogse Joodse Middelburg. De gemeenschap was te klein om van een Joodse zuil te spreken, maar de bakker bakte koosjer, en op zondagmorgen was er Joodse les. 'Voor de oorlog hadden we een mooie Joodse gemeenschap', vertelt Ada Overman-Polak. Het lot dat de meerderheid van de Zeeuws-Joodse bevolking wachtte, is bekend. Tegenwoordig is de gemeenschap weer vitaal, onder meer door 'import', maar vooral ook door de herbouw van de synagoge. Na de herbouw is de synagoge weer het levendig middelpunt van de Joodse gemeenschap geworden. Een van de initiatiefnemers van die restauratie, dr. Aad Vos, komt in het boek als 'verwante ziel' ook aan het woord. Uit de interviews komt naar voren dat de naoorlogse generatie zich veelal pas op latere leeftijd bewust werd van de Joodse wortels. Voorzanger Luuc Smit: 'Er worden dingen wakker gemaakt in jezelf. Aryeh en Rachel Herz, woonachtig in Middelburg sinds 1971, zijn pas actiefin de Joodse gemeente geworden na herhaaldelijk aan dringen van de heer en mevrouw Tak. Het is boeiend om te lezen hoe deze mensen van ver schillende leeftijd en met verschillende achter gronden met hun Joodse identiteit omgaan. Daarom is het jammer dat het boek maar zes interviews bevat, en dat het verhaal van mw. Tak- Polak zelfs al in een eerder deel is gepubliceerd Bevrijdmaar... Zeeuwen over de keerzijde van de bevrijding). Het boek lijkt verder in enige haast gemaakt te zijn, getuige de vele slordighe den: 'Lineusstraat', 'Pireaus', 'Groenenka bij Sint Maartensdijk'. In Bevrijd, maar... staan verhalen van Zeeuwen waarbij de bevrijding diepe sporen heeft nagela ten. Zeeuwen vertellen over hevige bombarde menten waarbij ze ternauwernood het vege lijf konden redden en familieleden zagen omkomen. Een ooggetuige vertelt over de inundatie waar door ze huis en haard verloor en gedwongen was jarenlang op evacuatieadressen te verblijven. Gerepatrieerden uit dwangarbeid of concentratie kampen wachtte in Nederland geen warm wel kom, bs'ers werden na de bevrijding van het grootste deel van Zeeland totaal onverwacht nog geconfronteerd met Duitse raids vanuit bezet gebied. Twee ooggetuigen vertellen over een explosie van een geallieerd munitietransport bij Ponte Avancé. Voor hun ogen zagen ze soldaten sterven. 'Hadden we toen maar Engels gekund, maar geen woord, ee. Dat is erg hoor. Dat zou tegenwoordig niet meer kunnen gebeuren, als je 1 5 jaar bent, en je kan geen Engels. Dat is erg, dat vind ik nóg erg.' Een kind uit een nsb-gezin kreeg te maken met wraakacties en internering; op bevrijdingsdag werden zij en haar broertje op een praalwagen gezet en door het dorp gereden. Boekbesprekingen 95

Zeeland | 2006 | | pagina 33