'Daar zaten we op die wagen, zonder vader, zon der moeder. We moesten zitten op een kistje, onder een triomfboog. Het voelde net of ik ten toongesteld werd.' Voor enkele naoorlogse Zeeuwen kwam pas lange tijd later hun lotsver bondenheid met de oorlog aan het licht: zo vond een kind van een Armeense soldaat na jaren van naspeuringen de familie van zijn vader. Voor Doelwit dijk... bevrijdingsdrama is ook deels gebruik gemaakt van interviews. In dit deel van de reeks is de meest aangrijpende periode uit de Westkappelse geschiedenis voor het nageslacht vastgelegd. Op 2 oktober 1944 worden pamflet ten uitgegooid waarin gewaarschuwd wordt voor luchtaanvallen. Ondanks de dringende adviezen naar hoger gelegen gebieden te verhuizen, blijven de meeste mensen in het dorp achter. Op 3 okto ber wordt er eerst fosfor gegooid om aan te geven waar de bommen terecht moeten komen. Snel daarna komen de eerste bommenwerpers aangevlogen. Door de hevige bombardementen breekt iets na 2 uur 's middags de dijk door. De gevolgen zijn rampzalig. Kees Cijsouw noemt het in het boek: 'De dag waarop Westkappel ver dween'. 113 mensen worden dadelijk dodelijk getroffen; de zee stroomt Westkapelle binnen en in de molen 'De Roos' van Theune komen nog eens 44 mensen om, deels doordat de molen instort, deels door het stijgende water. Op 17 oktober worden er nogmaals bombardementen uitgevoerd, omdat het water niet snel genoeg stijgt, ditmaal ook met tijdbommen, die de hele nacht blijven ontploffen. Veel inwoners hebben inmiddels het dorp ontvlucht, voornamelijk naar Domburg en Oostkapelle. Op zaterdag 28 oktober wordt de kust tussen Westkapelle en Domburg opnieuw gebombardeerd, met de bedoeling geschut uit te schakelen. Daarbij loopt Domburg veel schade op. Op zondag 29 oktober komen de bommenwerpers totaal onverwachts terug. Voor de vierde keer wordt Westkapelle getroffen, de materiële schade is nu ook weer zeer groot maar er vallen geen persoonlijke slachtoffers. Op 1 november landen het 147ste en 4de Marine Commando en worden Domburg en Oostkapelle bevrijd; dit gaat gepaard met zware beschietin gen vanuit zee. Tijdens de bevrijding komen zo'n 30 geëvacueerde Westkappelaars om het leven, de meesten tijdens de beschietingen van 1 november in Domburg en Oostkapelle. De balans: van de 650 huizen van Westkapelle zijn er na de bevrijding nog 50 bewoonbaar, van de inwoners is maar liefst 8% om het leven gekomen (152 in totaal). Na Breskens is Westkapelle procentueel gezien de zwaarst getroffen gemeente van Nederland. Doelwit Dijk is te beschouwen als eerbetoon aan al deze burgerslachtoffers van Westkapelle. Er is geprobeerd van allen een por tret te vinden, om hen een 'gezicht' te kunnen geven en zo de herinnering levend te houden. Loes Vreugdenhil schreef haar jeugdherinneringen op aan haar verblijf als stads bleekneusje op het Walcherse platteland tijdens de oorlogsjaren in Wij zijn goed gezond en hopen van u hetzelfde. Hetzelfde deed J.J. van der Weel, over de oorlog in Middelburg, met gebruikmaking van dagboek- 96 Boekbesprekingen

Zeeland | 2006 | | pagina 34