Deze projecten zijn de grootschaligste taalkundige ondernemingen na de Reeks Nederlandse Dialectatlassen (rnd) die ooit in het Nederlandse taalgebied werden aangevat. Een verschil tussen de woordenboeken en de atlassen is dat de atlas kaarten becommentarieerd zijn; de woordkaarten in de regionale woordenboeken echter niet. In de drie grote regionale woordenboeken staan dui zenden kaarten met de verspreiding van de woor den, maar over de herkomst van de woorden wordt niet gesproken. Dat gebeurt wel in allerlei artikelen die op basis van deze gegevens in taal kundige tijdschriften verschijnen. Met deze regionale dialectwoordenboeken en met de grote atlasprojecten wordt wellicht een taalperio de afgesloten. De traditionele dialecten, met hun fijne geografische schakeringen, waren typisch voor de kleinschalige, op landbouw gerichte maatschappij van het verleden. Door de sterk ver anderde levensomstandigheden, de technische innovaties, de toenemende mobiliteit, de hogere scholingsgraad en de invloed van de massamedia is een nieuwe maatschappij ontstaan waarbij grootschaliger taalvariëteiten passen: regiolecten en natuurlijk de Nederlandse standaardtaal zelf, zowel in haar Nederlandse als Belgische gedaan te. Veronique De Tier Noten 1 Hierover is eerder gepubliceerd door Pauline van Rijn, 'Palen uit Borsele en een verdronken bos'. Zeeland 10/2 (2001), blz. 41-46. 2 P.C. Vos en R.M. van Heeringen, Holocene evolution of Zeeland (swNetherlands), Haarlem 1997. 3 Bespreking in Zeeland 14/4 (2005), blz. 168-169. Boekbesprekingen 101

Zeeland | 2006 | | pagina 39