rondwaren rond oude galgplaatsen, of plekken waar men iets 'sinisters' voelt of de aanwezigheid voelt van gehangenen? 8. Zijn er verhalen bekend over dwaallichten (stal kaarsen), die mensen op het verkeerde been zet ten of hen laten verdwalen? 9. Zijn er spookhuizen bekend of plekken waar men meent/meende dat het spookt(e)? Zijn er ook verhalen van spoken/geesten die door de lucht gaan of plekken onveilig maken/maakten? Of verhalen van spokende dieren? 10. Kent u verhalen over verborgen schatten? 11. Zijn er verhalen bekend over onderaardse gan gen? 12. Zijn er heiligenlegenden bekend? Verhalen over Maria, Jezus? Kent men bepaalde handelingen rondom rituele voorwerpen? Zijn er heilige plek ken bekend? 13. Kent u (oude) volksgeneeswijzen, b.v. voor het laten verdwijnen van wratten, steenpuisten, de hik etc. 14. Kent u verhalen over heksen, heksendansplaatsen o.i.d.? Hoe kan men heksen herkennen, tegen houden? 15. Zijn er verhalen over toverij/toverboeken/tove naars? 16. Kent u verhalen van weerwolven of maren/nachtmerries? 17. Zijn er verhalen bekend van de onsterfelijke mens, die eeuwig dolen moet (tot het laatste oordeel)? 18. Kent u verhalen over het mannetje in de maan? 19. Zijn er duivelverhalen bekend/plekken waar de naam van de duivel in voorkomt? 20. Zijn er verhalen bekend over (de angst voor) vrijmetselaars? 21. Zijn er verhalen bekend van mensen die net iets meer kunnen/konden dan ander ('met de helm geboren'), of zieners/profeten? 22. Kent u (oude/nieuwe) protestants-christelijke wonder-/genezings- en/of bekeringsverhalen of verhalen over bijna-doodervaringen, engelen of demonen/bezetenen? 23. Zijn er bepaalde volksverhalen rondom een (his torisch of hedendaags) persoon of rondom gebouwen? 24. Kent u verhalen over (voorspellende) luchtteke- nen of ufo's? 25. Kent u moderne stadssagen/urban legends/broodje-aapverhalen: verhalen die men sen elkaar als waargebeurd doorvertellen, maar die dat in de meeste gevallen niet zijn. 26. Kent u (moderne) moppen, grappen, raadsels, rijmpjes? 27. Zijn er mensen die zich bezig houden met hand oplegging, het oproepen van geesten, magne tisme, reiki, wicca, o.i.d.? Zijn er ook verhalen rondom deze mensen (over angst/afkeer etc.)? 28. Heeft u zelf wel eens iets buitengewoons/bijzon der meegemaakt (wat u niet kunt/kon verklaren)? 29. Kent u overige volksverhalen of bijgelovige zaken/handelingen? Reacties naar: Ruben A. Koman Remmerstein 19 3328 bl Dordrecht of e-mail: rubenkoman@hotmail.com Vergeet niet uw naam, woonplaats, geboorteplaats, leeftijd en beroep in te vullen. 104 Mededelingen

Zeeland | 2006 | | pagina 42