loos. De overheid stelde eisen aan het Joodse onderwijs, aan het rabbinaat, eiste dat rabbijnen in Nederland werden opgeleid en eiste dat in de prediking niet het Jiddisch maar het Nederlands werd gebruikt. Het zijn herkenbare problemen voor iemand die nu onze kranten leest. Toch kan men ook in Middelburg en in Zeeland van een geslaagde integratie spreken. Binnen enkele tien tallen jaren na de gelijkberechtiging in 1796 waren Joden geïntegreerd in de Zeeuwse samen leving. Zeeland telde in de negentiende eeuw een aantal bekende Joodse ondernemingen. Grote bekendheid genoten de Middelburgse bankiers huizen Hendrix en Boasson. De familie Salomonson stichtte weverijen in Middelburg en Zierikzee en behoorden daarmee tot de grootste werkgevers van die steden. Enkele Joodse artsen, zoals Van Lissa en Coronel, bekleedden openbare functies en waren ook bekend buiten Zeeland. In Vlissingen was Josef van Raalte in 1875 één van de oprichters van de Scheepswerf de Schelde. Dezelfde Van Raalte werd voorzitter van de Zeeuwse Kamer van Koophandel. In de twintigste eeuw, voor de Tweede Wereldoorlog, kende Middelburg Joodse gemeenteraadsleden en een Joodse wethouder.7 Maar het mooiste voorbeeld van integratie was wellicht het feit dat op het platteland van Zeeland tijdens de vorige eeuw wisseling Joodse vrouwen in Zeeuwse dracht lie pen. Zoals ook in andere provincies Joden soms de plaatselijke klederdracht droegen." Afb. 4. De ruïne van de synagoge van Middelburg (ca. 1980). Zeeuws Archief (ZA), 1810 XXII. Afb. 5. De ruïne van de synagoge van Middelburg, vlak voor de res tauratie (1993). ZA 1810 IX. Terug naar het heden Toen de synagoge in 1705 werd gebouwd bestond er een duidelijke reserve ten aanzien van de Joodse minderheid en de werkelijke integratie kon pas plaatsvinden na de gelijkberechtiging in 1796, opgelegd door de Franse overheersers. Maar toen de Joden in 1942 naar Amsterdam moesten vertrekken was de Middelburgse bevol king aangeslagen en begeleidden velen hen naar het station. De synagoge werd in 1944 groten deels verwoest, maar toen deze in 1994 werd Afb. 6. De gerestaureerde synagoge. Foto M. de Vries. 300 jaar synagoge Middelburg 69

Zeeland | 2006 | | pagina 7