Nieuwe Nederlanders, toen en nu: integratie van minderheden ^eeiana 15.2 Drs Joan Ferrier werd geboren in Suriname. Zij studeerde orthopedagogiek in Utrechten doceerde transculturele pedagogiek aan de Universiteit van Amsterdam. Sinds 1988 is zij directeur van E-Quality kenniscentrum op het gebied van emancipatie in de multiculturele samenleving. Het symposium ter gelegenheid van 300 jaar syna goge Middelburg geeft alle reden om stil te staan bij de ontwikkeling en geschiedenis van de Joodse integratie en om vervolgens te kijken wat we kunnen leren van deze ervaringen voor het integratieproces van minderheidsgroepen nu in Nederland. Mij is gevraagd in te gaan op de vraag aan welke voorwaarden moet worden voldaan om tot een goede integratie van groepen nieuwkomers te komen. Eerst kort iets over mijn eigen achter grond en functie. Vervolgens zal ik ingaan op de ontwikkeling van de multiculturele samenle ving en op de factoren die van belang zijn voor Integratie. Ik zal eindigen met de voorwaarden voor een goede integratie. ik ben gedeeltelijk in Suriname en Nederland opge groeid en heb in beide landen mijn opleiding gehad. Extra bijzonder is het voor mij hier te spreken als afstammelinge van Sefardische Joden die zich in Suriname vestigden. Jodensavanne met de synagoge en de Joodse begraafplaats is in Suriname een historische plaats. In Suriname heb ik op een natuurlijke en vanzelfsprekende wijze geleerd hoe verrijkend het is om in een multiculturele en multireligieuze setting op te groeien. Veelzeggend is dat in Paramaribo de synagoge en de moskee zij aan zij staan. Wij vierden de feesten met elkaar en leerden van Afb. 1. Joodse les. Foto M. de Vries.

Zeeland | 2006 | | pagina 21