Aanwinsten ruilverkeer JJ. Trimpe Burger-Mekking Zoals gewoonlijk volgt hier een selectie van boeken en artikelen uit het grote aanbod dat het Zeeuws Genootschap regelmatig uit binnen- en buitenland ontvangt. Hoewel het Genootschap via het ruilverkeer ook Zeeuwse uitgaven in bezit krijgt, is het streven op deze plaats alleen werken van buiten de provincie te signaleren, omdat veel 'Zeeuwse' uitgaven toch al bij de lezers bekend zijn en er zelfs meestal recensies over verschijnen in de tijdschriften van onze contreien. Het Natuurhistorisch Maandblad van november 2005 is een themanummer over het herstel van de natte natuur in Limburg. Verdroging van natte natuurgebieden vormt op de hogere zandgronden in Nederland een omvangrijk en hardnekkig milieuprobleem. Net als de rest van Nederland is Limburg de laatste eeuw een stuk droger gewor den. Ten gunste van de landbouw zijn de grond waterpeilen in natuurgebieden, vooral sinds 1960, sterk verlaagd. Met het doel de natuur waarden van deze gebieden weer te verbeteren worden vernattingsmaatregelen genomen. Opstuwing van het grondwater lijkt een oplos sing, maar deze maatregel leidt soms tot fosfaat mobilisatie in de bodem. Dit proces resulteert dan weer in woekering van ongewenste plantensoor ten. Om verdroging effectief tegen te gaan, moe ten eerst de oorzaken daarvan in kaart gebracht worden. Er worden voorbeelden besproken van gebieden waar bestrijding van de verdroging ter hand wordt genomen, zoals het Zwartwater bij Venlo en de Deurnese Peel en de Mariapeel. De effecten van verdrogingsherstel op flora en fauna, bijvoorbeeld op dagvlinderpopulaties, worden uit voerig besproken. Ook de sturende rol die de Europese Unie zou moeten vervullen wordt genoemd. Het Rotterdams jaarboekje, tevens jaarboekje van het Historisch Genootschap Roterodamum (2005) bevat na de gemeentelijke wetenswaardigheden een aantal 'in memoriams'. Daarna komen inte ressante artikelen over de geschiedenis van Rotterdam. J. van Herwaarden schreef 'Erasmus en de Turk: hoe aanvaardbaar is oorlog?'. Het blijkt uit de literatuur dat wat Erasmus over Turken heeft geschreven, telkens weer stof tot nadere overweging biedt. De auteur probeert de gedachtegang van Erasmus aangaande het onderwerp 'Turken' na te lopen, waarbij hij zich beperkt tot en paar wezenlijke gegevens. Erasmus deed op het eerste gezicht nogal tegenstrijdige uitspraken, zoals wanneer hij in de strijd tegen de Turk de strijd tegen de zonde zag, en die strijd vergeleek met het inroepen van hulp van een arts bij een patiënt: 'het is derhalve geoor loofd de Turken af te weren tenzij God met een duidelijk teken zou verhinderen dat dat gebeurt'. Maar ook schreef hij, omdat hij zich ergerde aan de 'zogenaamde' christenen en lauwe gelovigen: 'wie wij Turken noemen zijn grotendeels semi- christenen en waarschijnlijk dichter bij het ware christendom dan de meesten onzer'. H. Zegveld behandelt in het jaarboek 'De Rotter damse Katholieke gemeenschap in de tweede helft van de zeventiende eeuw: herstel, bloei en scheuring'. Over de haven in oorlogstijd schrijft J.U. Brolsma: 'De stoere kade splijt...; de Rotter damse haven en het Havenbedrijf in oorlogstijd'. In Verslagen en Mededelingen van de Koninklijke Academie voor Nederlandse Taal- en Letterkunde te Gent (2005, aflevering 1) bekijkt A. Keersmaekers de invloed van Guido Gezelle op Felix Timmermans. Hij vindt Timmermans beslist geen Gezelle-epigoon. Wel verwerkte hij soms Gezelliaans goed maar omdat dat paste in zijn werk. Ook kunnen we dat zien als een hulde aan de auteur die door Timmermans als een groot dichter werd beschouwd. M. Janssens schrijft nog eens over de Max Havelaar: is dat nu een historische roman of een persoons verheerlijking van zijn schrijver, zoals A.L. Sötemann het noemt? Al met al werd de Max Havelaar door velen de belangrijkste roman uit de negentiende eeuw gevonden. Het Tijdschrift voor Industriële Cultuur (tic), uitge geven door de vereniging Viat te Gent (2006,1), geeft alle bijzonderheden over 'katoen'. In de oudheid werd de katoenplant wel als sierstruik 88 Aanwinsten ruilverkeer

Zeeland | 2006 | | pagina 26