300 jaar synagoge Middelburg - 'Nieuwe Nederlanders, toen en nu' Aad Vos is secretaris van de Stichting Synagoge Middelburg. De Stichting Synagoge Middelburg, een interreli gieuze stichting, werd in 1987 opgericht met als belangrijkste doelstelling de restauratie van de synagoge die in 1944, bij de bevrijding van Walcheren, ernstig was beschadigd. De synago ge werd in 1994 gerestaureerd en weer in gebruik genomen. Sindsdien wordt deze door de joodse Gemeente Zeeland gebruikt voor haar erediensten en door de Stichting Synagoge Middelburg voor culturele activiteiten. Afb. 1. Op weg' naar het symposium in het kader van de viering 300 jaar synagoge te Middelburg in de Zeeuwse Bibliotheek. Foto M. de Vries. Nieuwe Middelburgers, toen Toen 300 jaar geleden, in 1705 de Middelburgse synagoge in gebruik werd genomen, waren de Joden niet de enige groep 'nieuwe Nederlanders' in Middelburg. Al tijdens de Tachtigjarige Oorlog hadden zich hier grote groepen protestanten gevestigd, vooral afkomstig uit Frankrijk en Vlaanderen. Immers, sinds de Reformatie woedde in West-Europa een soort religieuze stammen strijd die gepaard ging met uitgebreide vluchte lingenstromen. Protestanten vluchtten uit gebie den die onder rooms-katholiek bestuur stonden, en omgekeerd. Maar ook tussen verschillende protestantse groeperingen onderling ontstonden soms ernstige problemen. Lutheranen, calvinisten en wederdopers bestreden elkaar dikwijls alsof hun ziel en zaligheid ervan afhing. Soms ook met de dood als gevolg, zoals in Zwitserland. De vraag welke religie in een land of stad kon wor den beleden, werd bepaald door de overheid. Zeker in de Duitse landen en vrijsteden gold het principe 'cuius regio, eius religio', 'wiens land, diens godsdienst'. 300 jaar synagoge Middelburg

Zeeland | 2006 | | pagina 4