I HFTTT Bi I 15.3 amtrtus Nuwcufanui Bntannus. qmm Bntonrm -vulao nominate Afbeelding 2 Gravure van zeelieden door Abraham de Bruyn uit 1578. Van links naar rechts vijf zeelieden; een hoogbootsman, een Hollandse zee man, een Zeeuw, een Vlaming en een Engelsman. Ook een broer van de kapitein, Geleijn Schuijen, werkte bij de admiraliteit. Hij was douanebe ambte en visiteerde als 'chercher' de schepen die vanuit Vlissingen vertrokken met goederen naar vijandelijke gebieden én de schepen die geladen met goederen uit vijandelijke gebieden de haven van Vlissingen aandeden. Handel drijven met de vijand was toegestaan, mits belasting werd betaald. Het was de taak van de cherchers om te controleren of alle goede ren juist waren aangegeven. Fraude en ont duiking kwamen regelmatig voor. Rantsoen Een andere, niet met naam genoemde, zoon van kapitein Schuijen verdiende ook de kost op het water. Hij voer op de koopvaardij en ontmoette daar zijn noodlot in de zomer van 1591. Het koopvaardijschip waarop hij werkte, was een zogenoemde Bordeaux-vaarder. Er bestond sinds de vijftiende eeuw een levendige handel tussen de Noordelijke Nederlanden en zuidwest-Frankrijk, waarbij hout en graan afkomstig uit het Oostzeegebied werden ver handeld tegen zout en wijn. De vaart op Bordeaux en La Rochelle was niet zonder gevaar, aangezien grote delen van Frankrijk werden gecontroleerd door Spanje. Ter beveili ging werden Bordeaux-vaarders begeleid door oorlogsschepen van de Zeeuwse admiraliteit. Verder voeren de koopvaardijschepen in kon vooi om zo minder gemakkelijk een prooi voor de vijand te worden. Zo ook het schip van Schuijens 23-jarige zoon, maar dat mocht niet baten. Op weg naar Bordeaux werd de koop vaarder overmeesterd door Spanjaarden. Schuijens zoon werd gevangen genomen en er werd een 'rantsoen' vastgesteld, dat wil zeg gen dat er een prijs werd bepaald waarvoor hij vrijgekocht kon worden. Daarna werd hij vast geketend en moest hij roeien aan boord van een Spaanse galei op de rivier de Loire.1 Spaensce tyrannien Met ontzetting zullen zijn ouders kennis hebben genomen van het nieuws. Vincent Zeepbellen in de familie Schuijen 127

Zeeland | 2006 | | pagina 25