De slaven waren betrokken bij uitvallen van "hun" galeien vanuit Sluis. Vooral bij windstil weer waren de Staatse schepen een machteloze prooi voor de wendbare en snel roeiende galei en. Pas door de afsluiting van het Sluise Gat door enkele Staatse (vooral Zeeuwse) schepen werd het 'uytloopen van 's vijants galeyen uyt 't Zwin' sterk bemoeilijkt. Hun bedreiging ('tot grooten schaade ende ondienst van desen lan den') werd verder gereduceerd na de zeeslag bij Sluis op 26 mei 1603, waarin een Staatse vloot een belangrijke overwinning behaalde op acht Spaanse galeien. De overwinning had tot gevolg dat Sluis als Spaanse operatiebasis aan zienlijk werd verzwakt. De Spanjaarden verlo ren in de slag 800 man. Of zich daaronder ook moslims bevonden is niet bekend, maar wel waarschijnlijk. Even onzeker is of de Nederlanders tijdens het gevecht Turken/Noord-Afrikanen hebben bevrijd. Een ding is wel duidelijk: hun landgenoten gingen in Sluis een nog zwaardere tijd tegemoet." De rijke Turkse slaaf uit Istanboel Een jaar later, begin mei 1604, begon prins Maurits aan de verovering van West-Zeeuws- Vlaanderen. Waarschijnlijk uit deze tijd stamt een ongedateerd verhaal, waarvan de geloof waardigheid niet vaststaat. Tijdens een zeege vecht werd één van de Sluise galeien getroffen door een Staatse kanonskogel. Door de inslag raakte een Turkse galeislaaf los van zijn roei- ersbank, waaraan hij vastgeklonken zat. Tot zijn grote geluk had hij het schot overleefd. In het besef dat zo'n kans op vrijheid zich nooit meer zou voordoen, begon hij in de richting van een Zeeuws schip te zwemmen, een stuk ketting nog aan zijn enkel. De Zeeuwen namen hem eerst onder vuur, maar toen hij de metalen ketting zichtbaar boven water hield, realiseerden de zeelui zich dat zij te maken hadden met een gevangene van hun Spaanse vijanden. Zij haalden hem aan boord, verzorg den hem en namen dankbaar kennis van zijn informatie over de Spaanse verliezen en tac tiek. Prins Maurits gaf opdracht de man goed te voe den en te kleden en stelde hem in de gelegen heid bij hem in dienst te treden. Voor zijn gevangenname bleek hij in Istanboel een rijk man en kapitein van een galei te zijn geweest. Zijn grootste wens was terug te keren naar zijn vaderland. Mocht dat niet mogelijk zijn, dan wilde hij voor de Nederlanders wel kapitein worden van een galei, maar dan met Spaanse slaven. Maurits ging niet op het laatste ver zoek in, maar liet hem wel een paspoort bezorgen. Via Engeland en Barbarije, vertelt het verhaal, bereikte hij na jaren gevangen schap weer zijn vaderstad. Daar moet hij aan het Turkse hof de grote sultan uitgebreid geïn formeerd hebben over zijn belevenissen - over Sluis, de grootmoedige prins van Nassau en de barbaarse oorlogen tussen de christenen. Evenals bij het volksverhaal van Sint-Anna ter Muiden schuilt ook in dit verhaal een histori sche kern.18 Vrijlating van "Turkse slaven" Na zijn landing op de Noord-Vlaamse kust ver overde prins Maurits in snel tempo Uzendijke, Aardenburg en Middelburg. Vervolgens mar cheerde hij naar Sluis. Voorzichtig als hij was, prefereerde hij een beleg boven een frontale aanval." Het grote aantal burgers en man schappen, de beperkte voorraad levensmidde len, de geringe mogelijkheden de vesting van buitenaf te bevoorraden en de hete zomer leidden al snel tot hongersnood. Spaanse pogingen om de stad van voedsel en drinken te voorzien mislukten. Op 30 mei bijvoorbeeld werd een groep van duizend Turkse gevange nen, begeleid door 500 soldaten, erop uitge stuurd om een Spaans transport uit Brugge te helpen, dat Sluis probeerde te bereiken. Maurits was echter op de hoogte en versloeg bij Damme een Spaans regiment dat het trans port ondersteunde. De manschappen - gevan gen slaven en reguliere soldaten - keerden daarop in enige chaos naar de belegerde ves ting terug. Een aantal Turkse slaven wist van de verwarring gebruik te maken door te ont snappen. Er zijn aanwijzingen dat de Spaanse soldaten zich weinig moeite getroostten om de vluchtende slaven te achterhalen; hoe minder slavenmonden om te voeden, des te meer eten en drinken bleef er voor hen over. De Turken bezorgden de prins waardevolle gegevens over de toestand in Sluis.20 Het voedselgebrek raakte de gevangenen nog meer dan de inwoners en de soldaten. Volgens Staatse kroniekschrijvers hielden zij zich in 134 Relaties met de Turks-Arabische wereld

Zeeland | 2006 | | pagina 32