van wantrouwen samen tegen de leden van de Provinciale Staten van Zeeland die in hun verde diging Zeeuws-Vlaanderen hebben vergeten." Het centraal opererende Actiecomité Vrije Veren zou niet veel later zich nog amper inlaten met de alternatieven van de rebelse vlassers van Sint Jansteen en Koewacht. Honoré Colsen: "Wij gaan naar de minister en wij zullen ook op andere manieren proberen die tariefverhogingen voor de veerdiensten van de baan te krijgen. Lukt het niet, dan zullen we krasse maatregelen moeten nemen. Maar vooral geen onwettige! Overlaatst kwamen ze nog bij me langs met de boodschap dat ze een grenspaal in Zandstraat bij Sas van Gent hadden uitgegraven en dat ze hem diezelf de nacht nog op de Scheldedijk in Terneuzen wilden neerplanten teneinde de Nederlands- Belgische grens duidelijk en symbolisch te verleg gen. Ze vroegen me in deze ludieke actie mee te gaan maar ik wees het van de hand, maar als ze het zonder mijn medeweten hadden gedaan dan had ik er gerust om kunnen lachen. Toch geeft zo'n actie geen pas. De hele zaak zou alleen maar in een kwader licht kunnen komen staan." Op de vraag aan Honoré Colsen of de krasse maatre gelen waarop het actiecomité eerder doelde, zou den kunnen uitlopen op een streven naar aan sluiting bij België, antwoordde de comitévoorzit ter ontkennend: "Het zou voor ons beslist voor deliger zijn om bij België te horen. Als er op dit moment gestemd zou worden, dan is het zeker dat meer dan de helft vóór aansluiting bij België kiest." Colsen benadrukte echter dat de Vrije Veren-kwestie zelf voor hem geheel los stond van aansluiting met België. Honoré Colsen hield op veel plaatsen in Zeeuws- Vlaanderen redevoeringen, waarbij zijn taal steeds radicaler werd. In groten getale stroomde het publiek toe. Hij opende zijn toespraken altijd met: "Mensen! mensen!" en vervolgens tikte hij enkele keren met zijn onafscheidelijke wandelstok ergens op. Toen Colsen duidelijk werd dat de Zeeuwse bestuur ders tijdens hun onderhandelingen in Den Haag door de minister met een kluitje het riet waren ingestuurd, eiste hij in zijn toespraken dat het voltallige bestuur van Kamer van Koophandel en de leden van Provinciale Staten onmiddellijk zou den aftreden. Colsen riep dat de Zeeuws-Vlamin gen verraden waren door hun eigen bestuurs mensen. Daarnaast eiste hij het aftreden van een ieder die de verhoging van de veertarieven maar enigszins aanhing. Colsen was een voorman met bijna dictatoriale trek ken. Tijdens vergaderingen werd tussendoor niet gekletst, en wie zijn verbod negeerde liep grote kans door hem eigenhandig uit de vergaderruim te te worden gezet. Sommige ooggetuigen verklaarden dat meer dan eens bleek dat het actiecomité zich niet altijd even helder over de meest recente ontwikkelingen liet voorlichten. Zo wisten de leden van het actie comité bijvoorbeeld niet eens dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken al vanaf 1950 met het plan had rondgelopen om onder de Zeeuwse bevolking een grootschalige protestbeweging op touw te zetten. Door gebrek aan animo waren deze van tafel verdwenen. Zou het actiecomité net zo scherp stelling tegen de Kamer hebben genomen als de leden hiervan wél op de hoogte waren geweest? Over de tariefsverhogingen had gedeputeerde Van Poelje eerder gezegd dat men in Zeeland er echt niet "de nek om zal breken", waarop Honoré Colsen repliceerde: "Da's van eiges! Maar ook zonder je nek te breken kun je het knap moeilijk krijgen. We leven in een moeilijke uithoek. We zullen ons er niet bij neerleggen dat hoge tarie ven worden geheven." Uit het eerder gememoreerde interview met M.P. de Bruin blijkt duidelijk hoe Colsen zijn rol in het comité zag: "We worden hier over het algemeen geregeerd door surrogaat-Zeeuws-Vlamingen. Er zou hier eens een sterke man moeten komen. Denkt u dat wij steun kregen van Zeeuws- Vlaamse gemeenten of van burgemeesters? Niets! Die durven niet. Wij kenden hier uit de omstre ken van Aardenburg het KVP-lid Sjef van Dongen die als gedeputeerde en later in de Tweede Kamer actief was. Ook hij zat in een partij en dan kan en durft zo'n man niet eens tegen een minister in te gaan. Mis! Mis! Maar tijdens die Kamerzit tingen [waarin de tariefsverhogingen besproken werden] liep ik op de publieke tribune wel vijf Zeeuws-Vlaamse burgemeesters tegen het lijf, die tijdens de acties helemaal niets van zich lieten horen, maar wel naar de uitslag gingen luisteren." Tijdens een radio-uitzending over de vraag hoe de bevolking van Zeeuws-Vlaanderen ertoe was gekomen om een protestmars naar Den Haag te organiseren, liet voorzitter Colsen met vertraagde, 160 Vrije Veren

Zeeland | 2006 | | pagina 14