W - bezwerende stem horen: "Wij Zeeuws-Vlamingen moeten met alles dat afkomstig is uit landbouw, veeteelt of industrie, de Westerschelde overste ken. Wij kunnen niet naar België, dat is op het ogenblik ónmogelijk En daarom is het volk warmgelopen." Grote dag van de Vrije Veren-actie Op vrijdag 13 juni 1958 reed een protestkaravaan van ongeveer 630 personenauto's, autobussen en vrachtwagens bemand met studenten, schoolkin deren, gezinnen, middenstanders, werkgevers en werknemers via de Antwerpse Scheldetunnel langs Moerdijk naar Den Haag. Alle voertuigen waren van kreten en spreuken in rijmelarij voor zien, onomwonden de ontstemming van de Zeeuws-Vlamingen tonend over hun grieven. 'Maak van een stoere Zeeuw geen valse Leeuw', 'Vrije ferry, anders rebellie!' en het wrangere 'Liever verzuipen dan betalen, maar eerst bloed!' Bij de Rotterdamse gemeentegrens dirigeerde de ver keerspolitie de karavaan naar parkeerplaatsen van het Feyenoord-stadion, vanwaar de demonstran Demonstratie voor vrije veren in Den Haag. (13-6-1958). ZDC, rec.nr. 93040. ten in groepen van vijftig voertuigen door de Rotterdamse binnenstad werden geleid en aan de stadsgrens weer werden 'losgelaten'. Rond twee uur in de middag arriveerde de kop van de lange karavaan op het Haagse Malieveld, van waar een meute van tussen de vijftienhonderd en tweeduizend demonstranten te voet naar het Binnenhof trok, gevolgd door een luidspreker wagen en de auto's met de comitéleden. Toen Honoré Colsen uitstapte, steeg uit alle kelen een luid gejuich op. In hoog, driftig tempo schreeuw de het Zeeuwse spreekkoor: "Colsen! Colsen! Colsen! Colsen!..." Maar de 72-jarige veehande laar hield zich van al het rumoer afzijdig, omdat hij zag dat het Sluiskilse kinderkoor nog niet vol ledig zangklaar was. Onder leiding van juffrouw Suij zou het koor het Vrije Veren-lied zingen, op een tekstuele bewerking van F. Colijn, vice-voor- zitter van het actiecomité. De tekst van het Zeeuwse Volkslied moest door de volgende tekst worden vervangen: Zeeuwsch-Vlaanderen ligt ver van Den Haag De Scheld' is breder dan de Kaag Toch zijn ze deel van Nederland En aan het vorstenhuis verpand Wie uit Zeeuwsch-Vlaanderen weg wil gaan Vrije Veren 161

Zeeland | 2006 | | pagina 15