Moet uren in de rij gaan staan Toch hebben wij hier nooit geklaagd We werkten verder, onversaagd Het vrije veer werd klein tarief Dat namen wij hier maar voor lief Nu wordt het ons toch echt te zwaar Dat boksen wij niet voor elkaar Wij eisen naast belastingplicht dat Algera nu eind'lijk zwicht Kom, Kijk, laat nu ook eens een veer Geef ons de Vrije Veren weer. Tijdens het gezang bemerkten slechts enkelen de aanwezigheid van minister Algera, die vanachter een raam de menigte gadesloeg. In het interview van 1970 lichtte Colsen toe: "Ik was eens briefjes voor de Vrije Veren-actie aan het ronddelen op het veerplein van Perkpolder. Er kwam een man op me toegelopen en ik stelde mezelf voor als de voorzitter van het actiecomité Vrije Veren, maar hij liep verder en ging vervolgens met enkele PSD-mannen staan praten. De volgende dag zag ik in de krant een foto van hem. Het was minis ter Algera. Op de terugweg vanuit de wereldten toonstelling in Brussel naar Den Haag wilde hij kennelijk de veerhaven in Perkpolder passeren." Op het Binnenhof traden de leden van het actiecomi té de minister binnenshuis tegemoet. De hand druk tussen Colsen en Algera werd talloze malen gefotografeerd. Het gezelschap ging naar Algera's werkkamer, waar de zeven leden thee kregen geserveerd. "Voorzitter, ik stel voor dat we eerst maar onze thee uitdrinken en dan maar zullen beginnen. Maar, ik heb u toch al eerder ont moet?", vroeg Algera zich plots af. Colsen beves tigde Zijne Excellentie dat hij dat inderdaad in de krant had mogen lezen. "Op het veerplein van Perkpolder." "Ja juist!", reageerde Algera. Colsen zei tegen de minister dat hij het onvriendelijk van hem had gevonden, want hij had zich op het veerplein al voorgesteld en dan hadden ze op voorhand al even kennis kunnen maken. Honoré: "Maar ja, die woorden waren natuurlijk allemaal tegen het zere been, hè." Alle comitéleden kwamen aan het woord om de bezwaren naar voren te brengen die in hun res pectieve branches speelden. Tot besluit kreeg minister Algera een petitie aangeboden waarin onder meer stond dat "invoering van nieuwe veertarieven neerkomt op een nieuwe last voor Honoré Colsen bij protestactie vrije veren. Fotoarchief PZC. ZDC, ree.nr. 44215 (1958). alle schakeringen van de samenleving, en met name die van Zeeuws-Vlaanderen, welke zeer remmend zal werken op de ontwikkeling van deze streek." Volgens de petitie "kan het worden aangetoond dat kostprijstechnisch deze streek een nieuwe achterstand zal worden opgedrongen, welke belemmerend zal werken op de verheugen de vooruitgang der na-oorlogse jaren van land bouw, handel, industrie, transport, middenstand, sport en cultuur." Naarmate de tijd vorderde verliepen de onderhande lingen steeds stroever. Toen na drie kwartier Algera het bezoek wilde afsluiten, zei hij dat het laatste woord over deze kwestie nog niet was gesproken. Daarop schoten de aanwezigen in de lach. Algera, in ernst: "Wij hebben nu wel een mondeling akkoord met Gedeputeerde Staten maar nog niet op schrift." Colsen reageerde met het gebaar van handjeklap onder veehandelaren: "Excellentie, als wij veehandelaren mondeling akkoord zijn met elkaar dan geven we een hand jeklap en dan is het erdóór ook!" Colsen gaf later toe toch iets te scherp te zijn geweest met zijn volgende woorden: "Ja, excellentie, u wilt ons in niets helpen, en de Kamers zullen het uiteindelijk uitmaken en als de Kamers het hebben uitge maakt dan zult u moeten verdwijnen!" Bij die 162 Vrije Veren

Zeeland | 2006 | | pagina 16