Op het Binnenhof werd telkens de leus gescandeerd "Brussel! Brussel! Brussel!", luidkeels gevolgd door het Belgische nationale volkslied "de Brabanqonne". Er waren spandoeken te lezen met "Wat wordt onze hoofdstad? Amsterdam of Brussel?" Colsetr zei later dat ook hij zich persoonlijk heeft ingespannen om Belgische vlaggen van auto's te verwijderen. Het groeide hem echt boven het hoofd. Colsen benadrukte dit soort separatistische neigingen absoluut niet te zullen dulden. Als het actiecomité in Zeeuws-Vlaanderen niet had samengewerkt zoals nu was geschied, dan had den er zeker vreemde uitwassen plaatsgevonden. Ook de schrijvende pers had als stemmingmake rij tje op voorhand het lezerspubliek al te proeven gegeven dat er gewapende paramilitairen met- Belgische vlaggen in Den Haag zouden aantre den. Nog vóór de grote actiedag werd in Ouden bosch een protestmars georganiseerd door Zeeuws-Vlaamse studenten en daar was een van de leuzen: "Geen vrije veren, dan in België stude ren!" Ook de burgemeester van Biervliet liet zich ludiek ontvallen dat Zeeuws-Vlaanderen "best een potje met België wil vrijen, maar er niet aan denkt om ermee te trouwen!" Beschouwingen over Colsen Tien jaar na Colsens verscheiden klinkt zijn naam uit de mond van PvdA-politicus De Vries uit Oostburg: "Als een heilige is hij voor Zeeuws- Vlaanderen geweest, en een martelaar ook." Politici van divers pluimage gebruikten jarenlang zijn naam als voorbeeld van iemand die echt iets voor elkaar kreeg, voor Zeeland en voor Zeeuws- Vlaanderen. Te pas en te onpas roepen politici dat er weer eens een nieuwe Honoré Josephus Colsen zou moeten opstaan. Thuur de Krijger, die ooit fungeerde als de public relations-man van Honoré, gelooft niet dat er nog mensen als Honoré geboren worden. Honoré Colsen, held der Vrije Veren, werd in een kranten kop ooit omschreven als "Rattenvanger van Sluiskil bleek Tovenaarsleerling". In veel beschouwingen in de landelijke en regionale pers stelden journalisten vast dat Honoré Colsen tijdens zijn acties doorgaans uit onbaatzuchtig heid handelde. En wie hem in levende lijve heeft meegemaakt weet dat Honoré zichzelf totaal niet wegcijferde. Colsen neigde naar een haast mili tante houding die ertoe leidde dat hij door zijn directe omgeving gemakkelijk als leider werd erkend. Maar bovenal moet Colsen een gevoels mens geweest zijn, en die kom je niet vaak tegen onder politici. Wellicht dat daar een groot deel van zijn kracht in school om anderen te begees teren. Uit zijn houding sprak niet altijd een even grote mate van tact, maar wel van oprechtheid en rechtschapenheid. Zijn houding was ondeel baar opgebouwd uit een mengeling van zacht moedigheid en felheid. Phons Bakx Met dank aan: Eric Colsen, Lodewijk Colsen, Theo Colsen, Bert Gerestein, Loek van Hecke, Petrus Luijks en Eric-Jan Weterings Bronnen: Loek van Heeke. Honoré Colsen, een geboren leider, in: programmaboekje Gildefeesten Sluiskil (met informatie afkomstig van Theo Colsen en Willy Colsen), 1989. Sluiskil, p. 18-19, 22-23, 26-27. Autocommentaar (opiniekolom), p. 523. Vaktijdschrift Bedrijfsvervoer, 20 juni 1958, p. 596-597. De Vrije Zeeuw, 14 juni 1958. PZC: Streekeditie 'Geen opvolger voor activist Colsen', 3 april 1991, auteur Conny van Gremberghe. De Post, 22 juni 1958, auteur M.A. Cageling, p. 991-994. Interview op band met Honoré Colsen, opgenomen op 16 februari 1970 door archivaris M.P. de Bruin in het huis van de geïnterviewde te Sluiskil. 'Honoré Colsen, een Leider van Nature', uitgezonden op Omroep Zeeland op 15 mei 2005 (herhaald op 17 april 2006). Samenstelling Phons Bakx, presentatie Maricée Ten Bosch. 'Vaarwel aan het Kielzog', deel 4: Historisch Perspectief: De Passagiers van de PSD. Uitzending Omroep Zeeland, 30 maart 2003, op. cit. gesprek Marien Boonman. Samenstelling/presentatie Phons Bakx. Vrije Veren 173

Zeeland | 2006 | | pagina 27