Genootschapszaken Eric-Jan Weterings Het gele middenkatern van dit blad bevat aankon digingen van - doorgaans drukbezochte - acti viteiten van het Genootschap. In deze nieuwe rubriek besteedt de redactie in het vervolg aan dacht aan een van deze bijeenkomsten of ande re initiatieven die een korte terugblik waard zijn. Hierna de eerste aflevering, over de over dracht van een belangrijke collectie kinderboe ken aan de Zeeuwse Bibliotheek. Genootschap verwerft unieke kinderboeken collectie Superlatieven schoten de sprekers tekort bij de over dracht van de 770 boeken en 535 prenten grote verzameling Landwehr-Vogels, op vrijdag 10 november in het gebouw van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Twintig jaar werkte de Tielse antiquaar en volgens conservator Wouter Punt "gedreven verzamelaar" John Landwehr met zijn echtgenote Josephien aan de in de Neder landse kinderboekenwereld vermaarde collectie. Zij schonken die aan het Genootschap, die die vervolgens in beheer gaf aan de Zeeuwse Biblio theek. Directeur Ton Brandenbarg vertelde ver guld te zijn met deze "in heel Nederland befaam de collectie". Conservator handschriften Ronald Rijkse vertelde hoe die verzameling in Middelburg is terechtgekomen. Zijn collega Wim Dirksen is een jeugdvriend van de schenker, waarop het contact snel was gelegd. Daar komt bij dat de Zeeuwse Bibliotheek een landelijk vermaarde verzameling kinderboeken bezit van zo'n twaalfduizend exemplaren. De uit 18de-eeuwse tot vroeg 20ste-eeuwse werken bestaande collectie Landwehr vult die prima aan, want er bestaat nauwelijks overlap met de bestaande verzameling. Verder bleek de conserva tor dat de helft van de door Landwehr geschon ken boeken niet voorkomt in openbare collecties in Nederland. Genootschapsvoorzitter Lous Coppoolse onthulde dat het bestuur van het KZGW nog even had moeten vergaderen alvorens het aanbod te accepteren. Dat bestuur heeft immers besloten om zijn verza- l>ut gunt naar den Spoortrein toe. Z W O I, I, E H. I- VAN HOOGSTRATEN. De kaft van een der door het Genootschap verworven kinder boeken. (Rond 1850) meling "toe te leggen op Zeeuws of Zeeuws gerelateerd cultureel erfgoed". Past de verzame ling Landwehr daar wel in? Volgens veel "des kundige adviseurs" is dat wel degelijk het geval omdat het hier een versterking betreft van de collectie van de Zeeuwse Bibliotheek. De aanvankelijke 'aarzeling' van het bestuur deed enige wenkbrauwen in de zaal fronsen. Coppoolse besloot echter met de mededeling dat dit "jaloersmakende unieke aanbod om de verza meling op een 'A-A-A-locatie' onder te brengen" nooit serieus punt van discussie was geweest. Ook wees de voorzitter op het belang van de col lectie voor het onderwijs in Zeeland. Zowel leer lingen aan diverse hogere beroepsopleidingen als studenten van de Roosevelt Academy hebben er een interessant onderzoeksgebied bij. Het laatste woord was voor de 82-jarige antiquaar (en samensteller van menige bibliografie) Landwehr. Hij vertelde hoe hij als 12-jarige gymnasium-eersteklasser in 1936 voor het eerst op een Rotterdamse boekenmarkt verzeilde en gegrepen werd door het fraais dat hij daar aan trof. "Boeken worden vrienden van je, maar ze zeggen zo weinig terug. Bovendien staan ze altijd met hun rug naar je toe." Zo'n twintig jaar geleden begon hij op initiatief van zijn vrouw kinderboeken te verzamelen. Nadat hij via Wim Dirksen in contact kwam met het Zeeuws Genootschap, had hij het besluit om zijn verza meling in Middelburg veilig te stellen snel geno men. "Ik ben blij dat de collectie in een A-A-A- bibliotheek is terechtgekomen." 174 Genootschapszaken

Zeeland | 2006 | | pagina 28