Jïus der Ukraine. 1830 phot Bild-und Film-Amt Zensiert Paul Hoffmann Co Berlin-Schönebsrg. Austin-Putilov automitrailleuse voor Rusland (1915), die ook in 1918 aan het westfront grote diensten zou bewijzen. Afbeelding uit TIC, 2006-3. In de Handelingen der Maatschappij voor Geschiedenis en Oudheidkunde te Gent (2005) zijn vier referaten opgenomen die werden uitge sproken naar aanleiding van de afronding van de inventarisatie van het (oud-)archief van de Gentse Sint-Baafskathedraal en het bisdom Gent. Aan deze inventarisatie hebben in meer dan een halve eeuw drie archivarissen gewerkt, en daardoor zijn veel nieuwe perspectieven geopend voor weten schappelijk onderzoek naar de geschiedenis van Gent en het oude graafschap Vlaanderen. In dit nummer onder andere de artikelen: 'Kapellen, huisjes, fruit en bloemen bij de westgevel van de Sint-Niklaaskerk in Gent', en 'Een Gentse water zooi. De geschiedenis van het dempen en over welven van de waterlopen in Gent (1866-1914)'. Ook aandacht voor drie geleerden die hun succes volle carrière te danken hebben aan het archief van Sint-Baafs en het bisdom Gent: Adriaan Verhulst, Michel Cloet en Maurits Gysseling. Tic, Tijdschrift voor Industriële Cultuur (2006, 3), uitgegeven te Gent, is een 'in memoriam 15 sep tember 1916', negentig jaar na de eerste tankslag in de Eerste Wereldoorlog. Dat de aanleiding tot de oorlog niet de schoten in Sarajewo waren of de verdere gebeurtenissen in de Balkan, daar is iedereen het over eens, volgens de samenstellers van het tijdschrift. De oorzaak lag in het begin van de Industriële Revolutie. Eind negentiende eeuw schoot de productie van wapens omhoog. Bij het begin van de wereldoorlog was de Duitse industrie de meest dynamische in de wereld. De eerste tanks werden echter door de Engelsen ont wikkeld en voor de eerste maal ingezet op het slagveld aan de Somme. De Eerste Wereldoorlog was de eerste volledig geïndustrialiseerde oorlog waarbij men trachtte alle beschikbare financiële en materiële reserves in te zetten. De ontwikke ling van de tanks van de verschillende mogendhe den wordt hier behandeld en met veel fotomateri aal geïllustreerd. 176 Aanwinsten

Zeeland | 2006 | | pagina 30