^ÜÜlHiMWi Mechelen stond anno 2005 in het teken van de vrouw: Mechelen, stad in vrouwenhanden. De Koninklijke Kring voor Oudheidkunde, Letteren en Kunst van Mechelen wilde zich niet onbetuigd laten en in de Handelingen (2005, deel C1X) zijn dan ook bijdragen samengebracht onder de noe mer 'Historische Dames met Pit'. Er is een artikel over een eigengereide edelvrouw uit de tijd van Margareta van Oostenrijk, die begraven ligt in Mechelen: 'De grafzerk van Josine van Reimers- waal (gestorven 1528) te Mechelen', door P. de Win en F. van der Jeught. Van dezelfde auteurs 'De relatie tussen landkaartenmaakster Barbara Smets (ca. 1513 - ca. 1597) en geograaf Jacob van Deventer (ca. 1515-1575)'. In een andere bij drage wordt een korte levensschets gegeven van de eerste vier vrouwelijke binnen- en buitenland se pioniersters-beiaardiersters die aan de Mechel- se beiaardschool afstudeerden. Het is verheugend te kunnen melden dat het Genootschap twee lijvige delen van Espana y las 17 Provïncias de los Paises Bajos heeft ontvan gen van de stichting Fundación Carlos de Amberes te Madrid. Deze instelling houdt zich bezig met de Nieuwe Geschiedenis, in samenwer king met de universiteit van Cordoba. De publi catie - de neerslag van een internationaal con gres in 2002 - biedt nieuwe zienswijzen op de geschiedschrijving van de zestiende tot de acht tiende eeuw. Betrekkingen tussen Spanje en de Lage Landen komen aan de orde op vele terrei nen: politiek, fïnancieel-economisch en cultureel. Ook de koloniale ambities van beide landen wor den besproken. Op enkele Engels- en Franstalige artikelen na zijn de 870 pagina's gevuld met bij dragen in de Spaanse taal. Uit Duitsland kreeg het Genootschap het boekje Organlebendspende, waarover de Nordrhein- Westfalischen Akademie in oktober 2005 een symposium organiseerde. Orgaandonatie blijft niet alleen medische wetenschappers bezighou den, ieder mens is daarbij betrokken. Zowel de schenker als de ontvanger van een orgaan wil een goede verantwoording over deze ingreep door chirurgen, internisten, psychologen, juristen en theologen. In verschillende artikelen worden de ethische en de psychologisch-sociale aspecten behandeld, de stellingname in de christelijke ker ken en voorbeelden uit de praktijk besproken als nier- en levertransplantaties. Aanwinsten 177

Zeeland | 2006 | | pagina 31