dere, prettig leesbare boekwerk van Ad Been hakker heb ik een completer beeld van deze kun stenaar gekregen en ben hem nog meer gaan waarderen. Berit Sens Ed de Graaf, d' Guld Waerrelt, De wondere huis naamwereld van Middelburg, Vlissingen 2006. Uitgeverij Den Boer/De Ruiter. 304 blz., foto's in kleur, ISBN 90-74576-66-4. Prijs: 35,-. De inhoud van dit boek is ruim, zoals de titel al doet vermoeden. Aan de huisnamen valt van alles af te lezen: economische bedrijvigheden, scheepvaart en handelscontacten met steden in de Neder landen of verder weg in of buiten Europa, mora listische aansporingen en religieuze motieven. Daarnaast verwijzen huisnamen naar de politieke en sociale ontwikkelingen die zich in de afgelo pen eeuwen voltrokken. De schrijver heeft zich als doel gesteld de huisnamen in deze context te plaatsen en te verklaren. Het boek begint dan ook met een algemene inleiding over de ontstaansgeschiedenis van Middelburg, het openhouden van de toegang naar de zee, de rol van de VOC, W1C en MCC, en eindigt met de restauraties na het bombardement van 17 mei 1940. In de inleiding maakt de auteur aan de hand van een aantal voorbeelden het nut van de huisnamen duidelijk. In de middeleeuwen bestonden er nau welijks straatnamen. De huisnaamgeving diende ter onderscheiding en ter plaatsbepaling en ver leende aan de bewoner en zijn nering een eigen identiteit. De auteur kiest voor een thematische indeling van de huisnamen, naar genre of onderwerp. Huisnamen, bij voorbeeld, die naar planten of bloemen ver wijzen worden bij elkaar ingedeeld onder het thema botanie. In totaal onderscheidt De Graaf ruim twintig van deze thema's, zoals Oude en Nieuwe Testament en alles wat met contanten te maken heeft. De indeling is vaak lastig, omdat veel huisnamen bij meer dan één thema inge deeld kunnen worden. Een verwijzing naar Eva in het paradijs en de noodlottige appel kan dui den op handel in appels etc., maar ook naar het Oude Testament. De Graaf lost dit op door in zijn uitleg zo nodig te wijzen op deze dwarsver banden. Als lezer van dit prachtig uitgevoerde boek heb je geen last van deze thematische inde ling, omdat je het boek heel goed kunt lezen zonder verstrikt te raken in een taxonomisch war net. De auteur verdient alle lof voor zijn gedegen onderzoek. Het is heel leerzaam wat hij allemaal te vertellen heeft. Verwijzingen naar oude mun ten als kop(e)ke, rozenobel, snaphaan, en naar scheepstypen als de krabbe, baartse, kraijer, pink en mol komen in huisnamen voor. De verschillen de scheepstypen worden naar vorm en uiterlijk en gebruiksmogelijkheden beschreven. Bij een huisnaam als Paulus' bekeering neemt de auteur alle tijd om de christelijke achtergronden uit te leggen. Ook de functie en levensgeschiede nis van minder bekende heiligen worden naar behoren uitgelegd, bijvoorbeeld Sint Crispijn, die als patroonheilige van de schoenlappers wordt beschouwd, en Sint Rochus, de patroon van de pestlijders. De wereld van de huisnamen heeft haar fundament in de vroomheid van de middel eeuwen en veel daarvan is moderne lezers onbe kend. Eenzelfde uitgebreide toelichting wordt ook gegeven bij huisnamen die aan de klassieke oudheid zijn ontleend, of die naar de joodse cul tuur verwijzen. Een enkele maal, zoals op bladzijde 43, moet de schrijver velen van zijn lezers overschat hebben als hij bij de belading van schepen de term 'gau- geren' onuitgelegd laat. Uit een Engels woorden boek begreep ik dat dit 'precies meten' betekent. De schrijver beperkt zich gelukkig niet tot Middel burg, maar vermeldt ook enkele Vlissingse huis namen. De term huisnamen wordt ruim opgevat, het betreft ook gebouwen die geen particuliere woonhuizen zijn. In zijn naschrift vertelt de schrijver op welke wijze hij te werk is gegaan. We kunnen vaststellen dat de 182 Boekbesprekingen

Zeeland | 2006 | | pagina 36