Veel slachtoffers zijn - ruim genomen - geboren omstreeks 1900, net zoals mijn Zeeuwse groot ouders. Ook zij ondervonden de oorlog aan den lijve en verkeerden enkele keren in levensgevaar. Ze overleden lang na de oorlog, op respectievelijk 89- en 93-jarige leeftijd. Tot mijn vreugde heb ik ze tientallen jaren meegemaakt. Die vreugde was J. EVERAERS Jacob Everaers, bakker, geboren te Tholen op 5 november 1917, zoon van Jacob Nicolaas Everaers, bakker, en Johanna Lena Schot, woonde aan de Hoogstraat 25 te Tholen en was ongehuwd. De jonge bakker Jacob verrichtte verzetswerk en had samen met Nap Hage uit Sint-Maartensdijk en Cor Wagtho uit Tholen contact met de groep-Juten in Bergen op Zoom. Hij werd op 26 mei 1944, op 26-jarige leeftijd, na een schijnproces, in de Drunense Duinen bij Tilburg gefusil leerd. Er is geen begraafplaats van hem bekend. In 1946 kregen Jacobs ouders een brief van koningin Wilhelmina waar in zij haar deelneming betuigde. Op 26 mei 2005 werd in de Drunense Duinen een monument onthuld waarop de naam van Jacob Everaers is vermeld. niet weggelegd voor bijvoorbeeld de zeven kinde ren (en ongetwijfeld later nog meer kleinkinde ren) van de Thoolse brandstoffenhandelaar Andries Boogert. In de meidagen van 1940 sneu velde hij als dienstplichtig soldaat op 34-jarige leeftijd, vier jaar jonger dan mijn opa in dat jaar. Waarom hij wel en opa niet? Dat klinkt misschien H. GORCZEWICZ Haas Gorczewicz, Duits korporaal, geboren 24 april 1915 te Berlijn, overleed op 15 mei 1940 op de Tho- lenseweg nabij Tholen. Hij werd 25 jaar en behoorde tot de 15e mitrail- leurgroep van het 26e legerkorps met de codenaam i-itr2Óak. Gorczewicz werd begraven op de tijdelijke Duitse begraafplaats te Goes en in november 1948 herbe graven op de Duitse militaire be graafplaats te Ysselsteyn, grafnum mer ba.4.83. 186 Boekbesprekingen

Zeeland | 2006 | | pagina 40