J ip de tunnel naar onze kant." De Kamer van Koop handel signaleerde dat al eind 2004. Bijna 30 procent van de Zeeuws-Vlamingen gaf in een onderzoek aan regelmatig te gaan winkelen aan de overkant. Omgekeerd komt nauwelijks voor. Het enige positieve wat de respondenten van het onderzoek konden noemen over 'winkelstad Terneuzen' was de beschikbare parkeerruimte. "De tunnel pakt ronduit negatief uit en het MKB laat een flinke veer", zegt de fractievoorzitter van de WD in de Terneuzense gemeenteraad, Pirn Broekhuyzen. "Bovendien vrezen we voor de voorzieningen in het ziekenhuis hier en in de kli nieken in Oostburg en Hulst. De provincie heeft een plan op tafel liggen dat voorziet in een fusie van de Zeeuwse ziekenhuizen waarbij de meeste specialisaties aan de overkant worden onderge bracht." Broekhuyzen meent dat burgemeester en wethouders van Terneuzen de hand voor een deel in eigen boezem moeten steken. Natuurlijk, Broekhuyzen spreekt als oppositieleider, maar ook de directeur van de Rabobank, John de Jonge, meent dat het college meer had moeten doen. "Goes onderkende de kansen al ruim voor de tunnel openging. De gemeente ontwikkelde bij voorbeeld een nieuw bedrijventerrein waar het zelf grond uitgeeft tegen gunstige prijzen. De gemeente Terneuzen heeft de regie niet op zich genomen. Terreinen zijn eigendom van project ontwikkelaars, ze zijn versnipperd, duur en liggen veelal braak. Op bedrijventerrein De Poel in Goes zitten nu de autobedrijven die hier zijn vertrok ken. Ook bedrijven die zich nieuw in Zeeland wil len vestigen, kiezen om die reden eerder voor Goes." De Jonge ziet wel een toekomst. "Het is deels psy chologie. Een voorbeeld: in Middelburg zitten ze zonder theater, Terneuzen op een halfuur rijden heeft een A-theater. Maar geen Middelburger die zelfs maar overweegt bier naar een voorstelling te komen. Die subjectieve beleving van de afstand weegt aan de overkant nog zwaarder dan hier. Uiteindelijk zullen bedrijven die zich ook op de Belgische markt richten, inzien dat ze hier een goede uitvalsbasis vinden. Bovendien raken de bedrijventerreinen van Gent vol. Gent groeit naar de grens en legt een claim op terreinen langs het kanaal." Ook burgemeester Mulder van Hulst denkt dat Zeeuws-Vlaanderen zich vooral op België moet richten. "Er is sprake van een weglek-effect naar de overkant. Nu is het allemaal nog wel te over zien, maar binnen tien jaar kan dat grote gevol gen hebben. Daarom zoeken de drie gemeenten samen naar alternatieven en daarbij kijken we nadrukkelijk naar België: voor samenwerking, Westerscheldetünnel 153

Zeeland | 2006 | | pagina 7