Aanwinsten december pftlif UK\ G.G. Trimpe Burger-Mekking Sinds I September 2006 zijn de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (Zeist) en de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (Amers foort) gefuseerd. De nieuwe organisatie zal ver dergaan onder de naam Rijksdienst voor Archeo logie, Cultuurlandschap en Monumenten te Amersfoort. Zesmaal per jaar zal een Nieuws brief verschijnen, waarvan nummer 1 van de eer ste jaargang dateert van jongstleden september. Deze eerste Nieuwsbrief telt 32 pagina's met korte artikelen en een bespreking van publicaties over monumenten en cultuurbehoud. De nieuwe directeur van de Rijksdienst wordt voorgesteld: Kees de Ruiter, eerder werkzaam bij het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Er zijn artikelen over cursussen voor makelaars om de specifieke kenmerken van rijksmonumenten te herkennen, over het vergelijken van beschermde locaties in Europese landen en over nieuwe tech nieken bij archeologische opgravingen. Ook is een cultuurhistorische verkenning verricht naar de mogelijkheden de oude benedenstad van Jakarta te revitaliseren, waarvan een verslag in de Nieuwsbrief. In het Limburgse lössgebied was de goede landbouwgrond de reden voor het grote aantal Romeinse villae, maar nu dreigt juist die goede grond de oorzaak te worden dat dit bij zondere erfgoed verdwijnt. Ter gelegenheid van het vijftigjarige bestaan van de afdeling Zeeland van de Archeologische Werkge meenschap voor Nederland (AWN) gaan vrijwel alle artikelen in Westerheem (oktobernummer 2006) over Zeeuwse zaken, zoals de betrokken heid van AWN-leden bij de opgraving van funde- ringsresten van de voormalige Romaanse kruis kerk te Hannekenswerve (1964) en bij het onder zoek naar de oude buitenplaats 't Hof Ravestein bij Grijpskerke. De verdronken dorpen krijgen veel aandacht. Een uitvoerig artikel gaat over zegel stempels en zegelringen. Ter afwisseling zijn enkele interviews opgenomen. Een verhaal over de excentrieke Piet Zuijdweg, een belangrijk man voor de archeologie van Noord-Beveland, is zeer lezenswaardig. Het jaar 2006 is uitgeroepen tot het Jaar van het Circus. Dat is aanleiding voor het Nederlands Centrum voor Volkscultuur het nummer Traditie (juli 2006) in zijn geheel aan het circus te wijden. Volgens de redactie is 'circus' meer dan een bron van vermaak: het hoort bij ons erfgoed, we kun nen het ook zien als kunst in beweging. Het cir cus heeft een rijke geschiedenis van ruim twee eeuwen. De bakermat ervan stond in Delft, waar in 1796 de eerste voorstelling te zien was. Er is ook een artikel over circusspeelgoed, dat in de loop van de tijd veel gemaakt werd; het Speel goedmuseum in Deventer heeft er dit jaar een tentoonstelling over georganiseerd. Van de Koninklijke Academie voor Nederlandse Taai en Letterkunde te Gent kwamen twee afleverin gen binnen van de Verslagen en Mededelingen (2005, afl. 3 en 2006, afl. 1). In 'Dieper in Congo met Vlaamse auteurs' bespreekt M. Janssens lite ratuur van bekende Vlaamse auteurs als Gerard Walschap, Jef Geeraerts en Lieve Joris. Het blijkt uit het artikel dat, in tegenstelling tot allochtone auteurs in Nederland, geen enkele Belgische allochtone auteur uit Congo een teken van leven heeft gegeven. H.T.M. van Vliet schrijft over Couperus en Paul Claes behandelt een tekstkritisch probleem in De trein der traagheid van Johan Daisne. Wie Daisne leest moet verdacht zijn op ongewone formule ringen, vaak kiest hij voor archaïsche vormen, waardoor bij moderne lezers verwarring kan ontstaan. Het eerste nummer van de Koninklijke Academie uit Gent van 2006 gaat helemaal over klassieke reek sen en klassiekenreeksen. Onder een klassieke reeks verstaan de auteurs een reeks met werk van eigentijdse auteurs, een reeks publicaties die in literair-historisch opzicht een 'klassieke' status heeft verkregen. De 'klassiekenreeks' presenteert herdrukken van meesterwerken, die als tijdloos worden beschouwd. Aandacht krijgen de Elsevier- reeks (1939-1953), de pocketreeksen van Penguin Books, de Meridiaan-reeks van uitgeverij Manteau en de Delta-reeks. Aanwinsten 175

Zeeland | 2006 | | pagina 29