ieeian 16.1 Foto Gemeente Sluis. versterkten met een redoute, genaamd Klein- Turkeye. Na 1648 zijn beide waarschijnlijk geleide lijk in verval geraakt, terwijl de opheffing van de linie van Oostburg in 1672/73 het tijdelijke einde betekende van de versterkingen. Onder invloed van de Franse agressiepolitiek werden de Turkeijes aan het einde van de zeven tiende eeuw voorzien van nieuwe verdedigingswer ken, het Westfort en het Oostfort. In 1702, tijdens de Spaanse Successieoorlog (1701-1713), werd in opdracht van Menno van Coehoorn nog een extra redoute gebouwd, dat eveneens een exotische naam kreeg, Constantinopel. Tegen het einde van de oor log werden de versterkingen niet meer onderhou den en gedeeltelijk verkocht. In het laatste decennium van de eeuw beleef den Groot- en Klein-Turkeye een korte militaire opleving, toen er batterijen werden geplaatst. Na 1795 verloren zij alweer hun functie en geraakten definitief in verval. Aan de schansen herinneren nog het huidige gelijknamige buurtschap en de Turkeyeweg. Over de oorsprong van de naam Turkeye be staan verschillende verklaringen. Sommigen den ken aan Turks in de betekenis van ruw, hetgeen zou slaan op het ruwe karakter van de bewoners. Van bewoners is evenwel pas sprake vanaf de negentiende eeuw. Anderen menen dat de naam afkomstig is van de Spanjaarden. Het zou een spotnaam kunnen zijn, die herinnert aan een ver blijf van de watergeuzen. Voor een dergelijk ver blijf bestaan echter geen aanwijzingen. Volgens een andere verklaring zouden het herinneringen zijn aan veldslagen tussen Spanjaarden en Turken in het Middellandse Zeegebied of op de Balkan (in 1593 begon een meer dan een decennium durende Oostenrijks-Turkse oorlog). Even onzeker is de hypothese dat de forten aangelegd zouden zijn door Turkse galeislaven uit Sluis. Ook hiervoor bestaan geen aanwijzingen.™ De naam zou ook te maken kunnen hebben gehad met het gezegde "Liever Turks dan Paus" of "Liever Turks dan Paaps", hetgeen zoveel wil zeggen als: alles liever dan onder katholiek bewind. Ook deze verklaring is niet aannemelijk omdat in dat geval de naam Turkije van Staatse origine zou zijn, terwijl bekend is dat Groot-Turkeye reeds dateert uit de Spaanse tijd." Hoewel zij allerminst vaststaat, lijkt de derde optie de meest aannemelijke verklaring. Besluit Het aantal historische contacten en relaties tussen West-Zeeuws-Vlaanderen en de westelijke islamiti sche wereld blijkt verrassend groot. Dit wordt vooral verklaard door de internationale zeehaven Sluis. Van daaruit vertrokken pelgrims en kruis vaarders in de middeleeuwen naar het Heilige Land. In de vijftiende en zestiende eeuw werd de plaats gebruikt als rusting's- en vloothaven voor de Oude relaties 17

Zeeland | 2007 | | pagina 18