el a na 16.1 Signaleringen Ivo van Loo, Kapitein Trouwhand. De Zeeuwse ja ren van Michiel Adriaenszoon de Ruyter, 1607- 1655, Middelburg, Zeeuws Archief, 2007, 32 pp., met zwart-wit illustraties, 4,95, ISBN 978-90- 74375-13-9 Michiel de Ruyter heette aanvankelijk Trouwhand. Een sensationele ontdekking. Maar niet heus. Al snel nadat het Zeeuws Archief met veel rumoer dit boekje 'in de markt zette', klonken kritische gelui den. De bewijsvoering voor de stelling was wel wat dunnetjes en 'gerommel' met namen was in de zeventiende eeuw meer gebruik dan uitzondering. Enige weken na de verschjijning' gaf de auteur toe dat Trouwhand mogelijk een geheel andere persoon is. (Nader onderzoek volgt - natuurlijk.) Blijft over een prettig leesbaar boekje over de Zeeuwse jaren van de Vlissingse zeeheld, ruim geïllustreerd, fraai vormgegeven en prettig geprijsd. Gezien de 'mogelijke persoonsverwisseling' zou deze uitgave wel eens een heus collectors-item kunnen worden. Tenslotte is een felicitatie aan het Zeeuws Archief op zijn plaats, vanwege deze spectaculaire publiciteitsstunt. Hans Verhagen, Draak, Amsterdam, Nijgh en Van Ditmar, 2006 64 pp., 15,00, ISBN 90 388 7443 X 'Hans Verhagen takelt je toe met zijn beelden en woorden en zijn persoonlijkheid. Je bevindt je in het hart van een explosie en wordt met de an dere scherven mee de lucht ingeslingerd.' Aldus Rentco Campert over de nieuwe dichtbundel van de in 1939 in Vlissingen geboren Hans Verhagen. Voor zijn in 1963 verschenen debuutbundel Rozen en motoren werkte hij al sinds zijn zeventiende als dag- en weekbladjournalist. Later maakte de 'oud- provo-dichter' tussen zijn literaire werk door films en tv-prog'ramma's. De afgelopen jaren timmerde hij succesvol aan de weg als beeldend kunstenaar. André van der Veeke, Moerasbeest Verdriet, Sliedrecht, Wagner Et Van Santen uitgevers, 2006, 88 pp. 16,95, ISBN 90 76569-61-4 Terneuzenaar André van der Veeke (1947) blijft na drukkelijk aanwezig in het Zeeuwse literaire leven. Als medeoprichter en reeds twintig jaar redacteur van literair tijdschrift Ballustrada en als dichter, die met Moerasbeest Verdriet zijn derde bundel in driejaar publiceerde. Criticus Y. Né beschreef de bundel als volgt: 'In zijn nieuwe bundel trekt Van der Veeke opnieuw door het landschap van zijn ziel, waarin grijzen, zwart en wit overheersen, on miskenbaar beïnvloed door het zuidwestelijk deel van Nederland waar hij woont. Dit is een weerbar stig landschap met een weerbarstig lot dat zich las tig vormen laat.' Zo'n eloquente omschrijving lijkt een poëét waardig. Diverse auteurs, Laaglandse verhalen, Vlissingen, ADZ en Stichting Zeeuws Licht, 2006, 160 pp., 9,95, ISBN 978-90-72838-39-1 Deze prozabundel verscheen naar aanleiding van het twintigjarig bestaan van Zeeuws literair tijd schrift Ballustrada. Achttien auteurs leverden bij dragen over uiteenlopende Zeeuwse zaken als een pelgrimstocht naar verdwenen plaatsen uit hun jeugd, een komische verhandeling over een man die een berg bouwt en een erotisch getint stuk. De bundel is samengesteld door Ballustrada-redacteu- ren Theo Raats, Jan J.B. Kuipers en André van der Veeke, die allen ook een verhaal bijdragen. Verder werkten onder anderen mee Marco Daane, Lo van Driel en Wim Hofman. Eerder brachten de samen werkende uitgevers de succesvolle bundels Zeeuws Licht (1992), Licht Zeeuws (1996) en Zeeuws Dicht (2002) uit. Signaleringen 39

Zeeland | 2007 | | pagina 40