jpjam 16.2 enkele Nederlandse sloepen de Franse kanonneer- brik La Sainte Lucie ter hoogte van Lillo op de Westerschelde veroverd. Nog geen twee maanden later sloten Engel Hoogerheyden, 'meester teeke naar en zeeschilder' en Cornells van der Graaf, boekhandelaar en uitgever te Veere, een overeen komst om een tekening van Hoogerheyden 'ver beeldende de attaque van het veroveren van de Fransche cannonneerboot en het jagt als uytlegg'er' als prent uit te geven. Van der Graaf zou binnen veertien dagen met de tekening naar Holland afrei zen om 'in de voornaamste coffijhysen en society- ten' klanten te werven. Nadat de koperplaat gegra veerd was, zou Hoogerheyden eveneens naar Holland afreizen om er de plaat te laten letteren. Hoogerheyden diende ervoor te waken dat geen platen ergens zouden worden achtergehouden. Vervolgens zouden alle platen door Van der Graaf en Hoogerheyden worden gesigneerd. De onkosten van de onderneming waren voor rekening van de uitgever. Nadat er voldoende afdrukken zouden zijn gemaakt, zou: "de koperen plaat door hen worden verzegeld voor den tijd van twaalf maanden en onder den comparant H[oogerheyden] blijven berusten en daarna, beide comparanten vindende dat zij niet meer kan worden gebruikt, in wederzijd- sche presentie worden vernietigd." Zes weken na de uitgifte van de eerste platen volgde de afrekening. Blijkbaar vlotte het plan minder voorspoedig dan gedacht, want op 31 oktober 1793 volgde een tweede overeenkomst. Hierin veiviel de bepaling dat Hoogerheyden naar Holland zou afreizen. Van der Graaf zou nu gaan om er een graveur te zoeken. Tevens zouden de platen alleen nog maar door Hoogerheyden worden ondertekend. Blijkbaar had Van der Graaf zich ten dele uit het project terug getrokken. Nadat er voldoende intekenaars voor de plaat waren gevonden, volgde een derde contract, nu tussen Hoogerheyden en Govert Kitsen (werkzaam 1793-1807) "konst en plaatgraveur" te Rotterdam. Gezicht op de staed Veere. Gravure op papier, 23,4 x 33 cm., naar tekening E. Hoogerheyden, door M. de Sallieth 1789, Zeeuws Archief, Zelandia Illistrata 11-1010. r/V///z. Engel Hoogerheyden 55

Zeeland | 2007 | | pagina 17