In het midden van de zaal kan de bezoeker kiezen uit negen korte films van Paul en Menno de Nooijer (met teksten van de Zeeuwse auteur en illustrator Wim Hofman), over objecten en onder werpen uit de vroegtijd tot aan de late middel eeuwen, zoals botten, verdronken dorpen, middel eeuws glas en Nehalennia. De films blijven in principe deel uitmaken van de vaste opstelling, maar volgens Byvanck "hangt niets in dit museum er voor de eeuwigheid, behalve misschien de wand tapijten." Die beroemde serie Zeeuwse wandtapijten over de zeeslagen in het begin van de Tachtigjarige Oor log hangt in het centrum van de geschiedenisvleu gel. Deze 'kijkzaal' heeft een nieuw belichtingssys teem, waardoor de details op de geëxposeerde werken goed zichtbaar zijn. Binnenkort verschijnt een handzaam boekje waarin de auteurs nieuw onderzoek uit de doeken doen en tevens zo'n zestig belangrijke details van de tapijten belichten. Dit boekje verschijnt in een Nederlandse en in een Engelstalige editie, waarmee het museum zich nadrukkelijk op klanten buiten Zeeland richt. "De markt in Zeeland voor boeken over de provincie is niet best", constateert Byvanck. "We hoeven dus niet de markt te overstelpen met publicaties, maar als we iets te zeggen hebben, moet dat wel in druk verschijnen. Zo'n boekje over de wandtapijtencol lectie is functioneel, omdat het voor binnen- en buitenlandse bezoekers informatie verschaft over deze belangrijke deelverzameling." "Een 'klassieke' catalogus van onze vaste col lectie staat niet op het programma. Wel brachten we bij de heropening een boekje uit datje als een statement kan zien: 'Dit hebben we gedaan, zo hoort ons museum te zijn.' We hebben de pretentie het eerste museum te zijn dat zich als een beeld- instituut presenteert, dat bezoekers prikkelt en het beeldend vermogen stimuleert. Dat klinkt mis schien wat hoogdravend, maar we proberen in elk geval meer te zijn dan een 'klassiek' museum dat braaf in vitrinekasten passief zijn spullen etaleert." Bezoekers Een speciale doelgroep van het museum is kinde ren. Hoe haal je die binnen? Byvanck: "Kinderen tot achttien jaar hebben gratis toegang. Voor klei nere kinderen hebben we schatkaarten, waarmee ze een speurtocht kunnen ondernemen langs bijvoor beeld alle dieren in het museum. Onze mediatheek levert films en spelletjes en met speciale video- guides kun je een alternatieve tocht door het museum maken. Zo kunnen ouders en kinderen hun eigen route door het museum lopen." Hoewel de opening nog maar net achter de rug is, liggen reeds plannen klaar voor wisselexposities volgend voorjaar. Die zullen gewijd zijn aan onder werpen als oude Zeeuwse cartografie en heden daagse kunst. In een persbericht liet Byvanck weten te reke nen op zo'n 60.000 bezoekers per jaar. Waar komt dat aantal vandaan? "Dat is een beetje natte-vin- gerwerk", geeft hij toe. De Provincie heeft in 2001 door bureau Twijnstra-Gudde een onderzoek laten doen en daar kwam uit dat we zouden kunnen re kenen op zo'n 55.000 bezoekers. Dat vond ik een raar getal, dus heb ik dat bijgesteld naar 60.000. We zijn naar landelijke maatstaven een middel groot museum en in Zeeland zijn we verreweg' het grootste. Ik vind dat we die 60.000 moeten halen." 60 Zeeuws Museum heropend

Zeeland | 2007 | | pagina 22