DEKrq i ÜTQQMBlKBRQUWERy MJIlBFN HORN vAr'a£ 16.2 gering van Dendermonde in 1379, gezien door de ogen van de Franse geschiedschrijver Froissart. In zijn bijdrage 'De Dendermondse vismijn (1609-1931)' schetst A. Stroobants de eeuwenlange ontwikkeling van een belangrijke economische be drijvigheid in de stad, en schenkt hij vooral aan dacht aan de bouwgeschiedenis van de diverse panden waar deze bedrijvigheid plaatsvond. Tot het domein van de kunstgeschiedenis be hoort het artikel van J.P. de Bruyn, 'Onze-Lieve- Vrouw met het Jezuskind: De Crayer of Quellinus?' Naast het door De Crayer gesigneerde werk is re cent een tweede versie opgedoken met hetzelfde onderwerp, die toegeschreven wordt aan Erasmus II Quellinus. De vraag of het laatste schilderij daad werkelijk thuishoort in het oeuvre van Queilinius of een eigenhandig werk van De Crayer is, is de reden van dit artikel. De auteur geeft als zijn mening dat het schilderij van Gaspar de Crayer in de O.-L.- Vrouwecolleg'iale te Dendermonde fungeerde als prototype in het atelier van De Crayer; De Bruyn heeft namelijk maar liefst drie andere, gelijkaardige werken ontdekt, die vrijwel zeker refereren aan ge noemde creatie. Illustratie uit De Maasgouw. spruehserfüllung und Portfolioauswahl (W. Güth), Wege mul Irrwege der deutschen Rechtschreibre- form (W. Besch) en Bmucht Theologie Plülosophie? Von Bultmann und Heidegger bis Voegelin und Assmann door 0. Pög'geler. In het jaarboek 2006 Gedenkschriften van de Oud heidkundige Kring van liet Land van Dendermonde is de archeologie vertegenwoordigd met een artikel van J. Delrue: 'Het glas afkomstig van de Merovin- gische begraafplaats op de Zwijvekekouter te Sint- Gillis-bij-Dendermonde'. Twee uitvoerige studies behandelen de periode van de middeleeuwen. De feodale en sociale ontwikkeling van het do mein Baasrode en het economisch belang van het gebied komen aan bod bij F. Hoog'he en L. Goos- sens levert een stukje stadsgeschiedenis onder de titel: 'Mislukte Gentse overval op Dendermonde, of Dendermondse overwinning op de Gentenaars vol gens Jehan Froissart'. Dit artikel gaat over de bele- In de Handelingen 2006 van de Koninklijke Ge schied- en Oudheidkundige Kring van Kortrijk een overzicht door K. Colpaert over de architectuuracti viteiten van Jules-Félix Carette, een architect die van 1866 tot 1927 leefde. Hoewel vrij onbekend heeft hij in een kort tijdsbestek een groot oeuvre nagelaten. J. Goethals en R. Lagae-Verheust schreven 'Congregatie der Dames en Juffrouwen van de On bevlekte Ontvangenis'. Het artikel geeft ons inzicht op de vorming van dames uit de Franssprekende burgerij van Kortrijk, vooral hoe zij in het christe lijk geloof werden opgevoed en hoe zij hun chris telijke barmhartigheid waarnamen. De auteur behandelt de oorsprong van de congregaties en gaat daarna over op Kortrijk, waar de Congregatie van de Onbevlekte Ontvangenis gesticht werd in 1831. Op 4 maart 2003 kwam in een laatste vergadering het einde van de congregatie, na het bidden van drie rozenkransen. Aanwinsten ruilver keer 71

Zeeland | 2007 | | pagina 33