Boekbesprekingen Doeke Roos, De Nederlandse loods In de Tweede Wereldoorlog, Vlissingen 2007. Uitgeverij ADZ. 378 blz., ISBN 978-90-72838-40-7. Prijs: 29,95. Doeke Roos muntte ooit de kreet 'de Middelburgse doctorandussenmaffia'. Historisch Zeeland is maar klein, zodat de doctor nu zijn nieuwe boek bespro ken ziet worden door een vertegenwoordiger van het door hem zo argwanend bekeken genus. De volgens taalkundige Lo van Driel 'loods der lood sen' zal deze keer prettig worden verrast, want on dergetekende doctorandus uit Middelburg vindt dat hij met De Nederlandse loods In de Tweede Wereld oorlog een prachtig boek heeft geschreven. Lange tijd was het onzeker of dat boek über haupt zou verschijnen. Was er wel een markt voor zo'n specifiek onderwerp en verschenen al niet heel veel maritieme titels die maar matig verkochten? Uitgeverij ADZ besloot daarom pas tot uitgave, na dat bij voorintekening bleek dat de belangstelling voldoende was om ten minste uit de kosten te ko men. Merkwaardig, want de slag om de Schelde is in vele publicaties beschreven. De rol van loodsen daarin is nog nooit te boek gesteld. Doeke Roos heeft die leemte gevuld. Overigens niet alleen over laatstgenoemde rol, maar over vele episodes uit de oorlog waarin loodsen hun leven waagden. Naast uitputtend en overzichtelijk gepresen teerd bronnenonderzoek, geeft de 'oral-history component' dit boek meerwaarde. De letterlijke weergave van herinneringen van geïnterviewden blijft een heikele onderneming in een werk met we tenschappelijke pretenties. Roos weet echter de anekdotes die zijn gesprekpartners te berde brach ten zodanig in te passen dat die mededelingen niet alleen de leesbaarheid van De Nederlandse loods vergroten, maar vooral het schriftelijke bronnen materiaal 'aankleden'. 'Aankleden' klinkt misschien wat banaal, want Roos heeft mijns inziens het juiste evenwicht gevonden tussen orale en schrifte lijke bronnen. Waar gaat het boek over? Zoals ik al in de inlei ding van dit nummer constateerde, dekt de vlag (de titel) de lading (het boek) volledig. In deze uitgave vertelt Roos hèt verhaal van de Nederlandse lood sen in de Tweede Wereldoorlog. Veel helden, al thans mensen die toen de 'goede' keuze maakten en een aantal 'schipperaars'. In deze verhandeling anekdotes memoreren, doet het boek tekort. Het zal niet voor alle potentiële lezers interessant zijn, om dat de oud-loods vooral een hommage heeft willen brengen aan zijn collega's. En daar is niets mis mee. Opvallend is dat de auteur - impliciet - een stevig oordeel velt over de leidende rol van de Ne derlandse marine over het loodswezen in de oor logsjaren. Dat dat 'leiderschap' niet altijd even ge lukkig was, is een understatement. Het lijkt erop of Roos zich heeft ingehouden bij de formulering van zijn oordeel, dat tussen de regels door wel degelijk weerklinkt. Op de schrijfstijl van Roos is wel wat aan te merken. Tijdens de presentatie van het boek memo reerde hij dat uitgever Bert Gerestein menige alinea in het manuscript in de marge voorzag van de op merking 'barokke bombast', waarop de auteur ver klaarde dat hij graag 'bloemrijke taal' gebruikt. La ten we het maar op een kwestie van smaak houden, want anders krijgen de arme Middelburgse docto randussen weer de toorn van de auteur over zich heen. Over de eertijds bekende radiopresentator dr. P.H. Ritter jr. gaat het verhaal dat hij met zijn wat 72 Boekbesprekingen

Zeeland | 2007 | | pagina 34