eiana 16.2 bekakte stem menige boekbespreking begon met de uitroep "reeds het openslaen van dit boek was mij een waer genoegen." Wat betekende dat de uitgever een bankbiljet in het boek had gestopt om te zijn verzekerd van een door de invloedrijke Ritter posi tieve bespreking. Ook het boek van Roos sloeg ik met genoegen open, maar een geldelijke stimulans van uitgevers zijde om tot dat oordeel te komen, ontbrak. Fraai gebonden, met leeslint, veel illustraties en een overzichtelijke opmaak. Het blijft een platitude, maar daarom niet minder waar: Dit boek is een sie raad voor de boekenkast. Geschreven door een doc tor uit Vlissing'en. Dat dan weer wel. Eric-Jan Weterings Lo van Driel, Var Aarnoudse tot Zachariasse, Zeeuwse familienamen, VIissingen 2007. Uitgeverij ADZ. 144 blz., ISBN 978-90-72838-41-4. Prijs: 12,95. Wie zich interesseert voor genealogie of histo rische taalkunde vindt in dit boekje veel interes sants. Wie daar minder mee 'heeft' zal na een aan tal hoofdstukjes het boekje opzij leggen. Hoewel de schrijver heeft geprobeerd de herkomst van de di verse namen in verhaaltjes te verpakken, zijn deze niet echt boeiend te noemen en soms zelfs ronduit oubollig. Als wekelijks cursiefje in de krant vol doen ze prima, maar een twintigtal achter elkaar lezen is te veel van het goede. Wel weer interessant is het laatste hoofdstuk van het boekje waarin achternamen in algemene zin worden behandeld. Hoe zijn ze ontstaan? Hoe komt het dat we ze hebben? Ik wist dat we dit aan keizer Napoleon te danken hadden. Dat daar een decreet met een hele serie artikelen (en bij in ge breke blijven, strafbepalingen) achter stak wist ik niet. Zo zie je maar weer: zelfs voor een Tukker kan een boekje over Zeeuwse familienamen inte ressant zijn. Ad Huiskes Het boekje is een bundeling van de stukjes die in de periode oktober 2004 - januari 2007 in de bij lage Buitengebied van de Provinciale Zeeuwse Courant verschenen. In 118 hoofdstukjes van onge veer 250 woorden wordt de betekenis en de her komst van een groot aantal Zeeuwse familienamen verklaard. Hoewel ieder hoofdstukje een bepaalde achternaam als titel draagt komen er in ieder stukje meestal meer namen aan de orde: namen van een zelfde oorsprong of eenzelfde naam maar van heel verschillende herkomst. In totaal meer dan 600. Een dergelijk boekje nodigt direct uit om je eigen naam op te zoeken. Nu kom ik zelf uit Twente evenals mijn naam, dus veel hoop die te vinden had ik niet. De naam van mijn vrouw, Cornelisse, komt er wel in voor, op dezelfde pagina als de Aarnoudses en de Zachariasses, samen met het hele alfabet aan de van voornamen afgeleide achternamen. Niet bijzonder genoeg voor een apart hoofdstuk dus. Voor wie dat teleurstelt: Pieter Porrey klinkt voornaam, maar blijkt niet veel anders te zijn dan Piet Prei. A.J. Barth en A.L. Kort, Tussen isolement en ont sluiting. Een bestuurlijke geschiedenis van Noord- Beveland, 1795-1995. Uitgave gemeente Noord- Beveland, Wissenkerke 2005. 384 blz., illustraties, literatuur, register. ISBN 97890-810151-1-0. In 1995 werd - voor het eerst in de geschiedenis - het eiland Noord-Beveland een bestuurlijke een heid. Toen werden namelijk de beide gemeenten Kortgene en Wissenkerke samengevoegd. Precies tweehonderd jaar eerder, in 1795, werd tijdens de Bataafse omwenteling de grondslag gelegd voor de gemeentebesturen in moderne zin. Noord-Beveland kreeg toen zes gemeenten: Colijnsplaat, Kats, Kort gene, Wissenkerke, Campensnieuwland en 's-Gra- venhoek. De beide laatste, die slechts een gering aantal inwoners hadden, werden al in 1816 bij Wissenkerke gevoegd. Over de lotgevallen van de Noord-Bevelandse gemeenten gedurende twee volle eeuwen gaat dit boek. Terecht wordt het een 'be stuurlijke' geschiedenis genoemd; alleen de gebeur- Boekbesprekingen 73

Zeeland | 2007 | | pagina 35