I Bound for Antwerp, november 1944. Col lectie Heijkoop, Impe rial War Museum. Antwerpen, was de Canadese vrachtvaarder Fort Cataraqui. Dit was op 28 november 1944. Hier was men gereed voor de ontvangst van g'rote hoeveel heden lading. De Slag om de Schelde was gestre den, zo wordt in de vele geschriften vermeld. De Duitsers waren immers lang's de oever van deze rivier verjaagd. Duitse aanvallen op de konvooien naar Antwerpen Schnellboot-Flottilles De Duitsers waren volkomen op de hoogte van de komst van de konvooien. Al op 29 november wer den met zogeheten Schnellboote de acties tegen het bevoorradingsverkeer aangevangen. De lengte van deze scheepjes was 35 meter en ze konden een snelheid bereiken van 36 tot 42 zeemijlen per uur. Geopereerd werd in wat men noemde een Schnell- boot-Flottile (S-Fl), dat gewoonlijk bestond uit acht schepen. Deze keer waren het er vijf, die zich in het zeegebied nabij Duinkerken ophielden. Er werden geen koopvaarders gezien, maar er werden wel 33 mijnen op strategische locaties in het vaarwater gelegd. Duitse archieven vermelden datum en tijd dat deze snelle schepen in de maanden daarna werden ingezet. De operationele techniek van de S-Boote was onverwacht en snel aanvallen met torpedo's van schepen in gebieden waar onderzeebootacties niet mogelijk waren. De S-Boote waren uitgerust met twee torpedolanceerbuizen en twee torpedo's; aan vullend konden zes mijnen worden meegenomen. Evenals in de luchtoorlog was in de oorlog op zee de radar een enorm belangrijk instrument. De geallieerden waren op dit gebied de meerdere van de Duitsers. Niet zelden werden S-Boot herkend, nog voor ze hun operatiegebied bereikten. Duinkerken was nog in Duitse handen en de Duitsers beschouwden deze haven als een goede uitvalsbasis tegen de Theems-Scheldekonvooien. De scheepjes werden binnenliggend in Raumboot- Bunkers ondergebracht. Deze was echter in Duin kerken door een explosie totaal vernield, waardoor vestiging ter plaatse van een uitvalsbasis niet mo gelijk was. Later werden zeven S-Boote in Den Hel der en zes in Rotterdam gestationeerd. In de nacht van 22 op 23 december werden vijf Schnellboote die nabij Oostende mijnen legden, tot zinken gebracht. De Duitse Operationsabteilung was daarna van mening dat het leggen van mijnen in de konvooiroute naar Antwerpen door deze scheep jes niet meer diende plaats te vinden, omdat het nieuwe wapen, het zogeheten Kleinkampfmittel, hiervan hinder zou ondervinden. Mijnen werden vanaf dat moment door vliegtuigen afgeworpen. Kleinkampfmittel Naast de door Duitse vliegtuigen afgeworpen mij nen waren er miniduikbootjes. Daar kwam bij dat Antwerpen werd beschoten met de zogeheten 'ge- heime wapens', de VI en V2. De loodsen waren aanvankelijk niet op de 46 De konvooivaart op Antwerpen

Zeeland | 2007 | | pagina 8