el a na 16.2 hoogte van de aanwezigheid van Duitse magneti sche mijnen en het Kleinkampfmittel. Het ging om de Biber, een éénpersoons duik- bootje en de Molch. Dit was een soortgelijk type. Er was slechts één torpedo aan boord. De 'Biber' werd pas in december 1944 ingezet. Dit vaartuigje had een lengte van negen meter en was 1,57 meter breed. Ze opereerden vanuit Poortershaven nabij Maassluis en Hellevoetsluis en waren zeer actief in de Scheldemond. De Seehund was een tweepersoonsduikbootje dat vooral opereerde vanuit IJmuiden en de kon vooien al opzocht ter hoogte van de Theemsmond. Ook dit type werd in het laatste oorlogsjaar afgele verd. Een Engels rapport meldt dat op nieuwjaars dag 1945 17 Seehunds waren uitgevaren om de konvooien met bestemming Antwerpen aan te val len, ter hoogte van de Belgische kust. De destroyer Cowdray bracht de volgende ochtend één Seehund tot zinken, dwars van Zeebrugge, terwijl het fregat Edkins er één te grazen nam ter hoogte van Oos tende. Twee andere Seehunds liepen aan de grond. Slechts twee keerden er van deze tocht veilig op hun basis in IJmuiden terug. Dan was er ook nog het type Linse. Dat was een klein vaartuig van ongeveer 5,50 meter lang. Het was voorzien van een 90 pk-motor en een ultrakortegolfzender en opereerde in groepen van drie. Eén fungeerde als commandoboot van waaruit de andere twee radiografisch naar het doel werden gestuurd. De twee bemanningsleden gingen over boord voordat deze min of meer levende torpedo - human torpedo - werd gelanceerd. Het was de be doeling dat deze twee weer werden opgepikt. Begin december 1944 waren 36 Linsens in Den Helder ge stationeerd, 24 in Scheveningen en twaalf in Helle voetsluis. Om infiltratie van dwerg'onderzeeérs te voorko men, werd een zogenoemde Indicator Loop geïn stalleerd. Deze bestond uit zes kabellussen die op de zeebodem tussen Vlissing'en en de vuurtoren van Nieuwe Sluis werden gelegd. De controlekamer bevond zich in de vuurtoren en werd bemand door personeel van de Royal Navy. De Indicator Loops werden op 29 januari 1945 operationeel. In een laatste krachtsinspanning had de Luftwaffe meer dan 850 vliegtuigen in de lucht gebracht die De Seehund was het laatste type kleine Duitse onderzeeërs. (Foto uit op pag. 72 besproken boek.) De konvooivaart op Antwerpen 47

Zeeland | 2007 | | pagina 9