Engel Hoogerheyden (1740-1807) Zeeuws maritiem chroniqueur Victor Enthoven is historicus. Hij is verbonden aan de Nederlandse Defensie Academie. Remmelt Daalder is historicus. Hij werkt bij het Nederlands Scheepvaartmuseum Amsterdam als conservator van de collecties schilderijen, tekeningen, prenten en fotografie. Peter Blom is verbonden aan het Zeeuws Archief. Hij publiceert regelmatig over de geschiedenis van Veere. Inleiding Engel Hoogerheyden is de bekendste Zeeuwse zee schilder. Dat houdt in dat schepen en scheepvaart - in het bijzonder op en rond de Schelde - het hoofdonderwerp in zijn werk vormen. Men kan hem zelfs een specialist op dit terrein noemen, niet alleen vanwege zijn zichtbare kennis van schepen, maar ook omdat er uitsluitend werk van hem be kend is met een maritiem karakter. Dat is op zich niet iets bijzonders voor een Nederlandse kunste naar, en zeker niet voor een Zeeuw. Maar in zijn tijd was Hoogerheyden wel een van de weinigen die uitsluitend 'marines' maakte. Engel Hoogerhey den ontpopte zich tot chroniqueur van maritiem Nederland en van Zeeland in het bijzonder. Zijn weergaven van de dramatische ondergang van de Oost-Indiëvaarder Woestduin in de Scheldemon- ding (1779), de zeeslag bij Dogg'ersbank (1781), de expeditie van J.P. van Braam naar Oost-Indië (1784-1786), de Bataafse vloot in de storm van 9 november 1800 en de Bataafse flottielje (1804) zijn beeldbepalend voor onze kennis van maritiem Nederland rond 1800. Als zeeschilder aan de kost komen was in deze tijd bijzonder moeilijk. Er was maar een kleine markt voor (dure) schilderijen, maar er lagen wel kansen om met de verkoop van tekeningen en prenten van schepen rond te komen. In deze bij drage krijgt vooral het grafische werk van Hooger heyden aandacht. Een extra aanleiding daarvoor is het feit dat het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in zijn collectie Zelandia lllustrata zeventien afbeeldingen bezit, voorna melijk gravures, waaraan Hoogerheyden een bijdrage heeft geleverd.' Het binnenlopen van twee retourschepen en het VOC-jacht Bantem op de rede van Vlissingen, sepia op papier, 20 x 30 cm., gesigneerd Eng. Hoogerheyden, particuliere collectie. Van deze voorstelling bestaat ook een gravure. Zeeuws Archief, Zelandia lllustrata 111-235.

Zeeland | 2007 | | pagina 13