Standaardwerk - en iets over academici-in-het-Zeeuwse De Nederlandse loods in de Tweede Wereldoorlog van Doeke Roos is een recent verschenen stan daardwerk, waarvan de vlag de lading volledig dekt. Dit kloeke boek verscheen bij de regionale uitgeverij ADZ, die daarmee ruim buiten haar Zeeuwse oevers trad. Roos is in dit blad twee keer aanwezig: Voor Zeeland bewerkte hij een hoofd stuk van zijn boek tot een artikel met extra gege vens, waarvoor in zijn bijna vierhonderd pagina's dikke werk geen plaats was. Roos vult met zijn boek een opvallende leemte in de geschiedschrijving over de Tweede Wereld oorlog in Zeeland. De slag om de Westerschelde is in vele boeken en artikelen gedocumenteerd, maar de essentiële rol die loodsen onder meer speelden bij de bevoorrading van de geallieerde troepen via de haven van Antwerpen in de laatste fase van de oorlog, was nog nooit onderwerp van serieuze studie. Oud-loods Roos heeft met zijn boek een monument voor zijn voormalige makkers opge richt. Dat monument geldt overigens niet louter de loodsen die actief waren in de laatste fase van de oorlog'. Ook in andere episodes in de jaren '40-'45 waagden zij hun leven voor de geallieerde zaak. Verder staat een bespreking van De Nederlandse loods in dit nummer, die de auteur mogelijk met gemengde gevoelens zal lezen - hoe lovend die verhandeling ook is. Het was immers de Vlissingse doctor Doeke die een aantal jaren geleden het in aantal bescheiden gezelschap Zeeuwse historici ka rakteriseerde cq. verrijkte, dan wel verdoemde, met de term 'Middelburgse doctorandussenmaffia'. En laat nu uitgerekend een vertegenwoordiger van dat door hem vermaledijde genus zijn boek bespreken! Zeeland - kleine wereld. De omslag van dit blad is een uitsnede van een schilderij van de Zeeuwse zeeschilder Engel Hoo- g'erheyden (1740-1807)._Naar aanleiding van zijn tweehonderdste sg^^is.hêt' komende halfjaar in de QrQte KèAj_en. i«-hetitaclhuiS'y.an Veere een ex- positié.van zijryw(CKkeft |e zien. Van de catalogus bij dje tentpïrnstelling' verschijnt in dit nummer een - ft publicatieyrafii.de hand yan' drie gerenommeerde auteurs. Bijzonder is voorts de afbeelding van een prent van Hoog'erheyden, afkomstig uit een parti culiere collectie, die nog nooit eerder werd gepu bliceerd. Wat verder terug in de tijd gaat de rubriek Genootschapszaken. Conservator van het genoot schap Mare Bosselaers ontdekte onlangs dat twee ruim twee miljoen jaar oude schedeldelen van een tot nu toe onbekend soort dwergvinvis bij elkaar pasten. Sinds de jaren dertig van de vorige eeuw lagen deze waarschijnlijk in de Westerschelde op geviste knekels te verstoffen in een depot. Mirabile dictu! Maar wel wereldnieuws voor het genoot schap, waarover wij thans pas de leden kunnen informeren in hun huisorgaan. Een grootse gebeurtenis was voorts de her opening van het Zeeuws Museum te Middelburg, 5 juni jongstleden, waardoor een belangrijk deel van de collectie van het genootschap weer voor publiek toegankelijk is. In een vraaggesprek baga telliseert directeur Valentijn Byvanck het zeven jaar lang'e bestuurlijke en overig geharrewar dat aan die aan die opening voorafging. Het is niet de taak van de redactie van Zeeland om de kritische beschou wer over die episode uit te hangen, dus beperken wij ons tot een prettig promopraatje over dit - naar Nederlandse maatstaven - 'groots' nieuw provin ciaal museum. Naast de bijdrage van Doeke Roos wordt ook in een artikel van Ineke Vogel een lans gebroken voor 'vergeten' figuren uit de Zeeuwse geschiedenis. Bij de aanleg van het havenkanaal van Middelburg hadden de toenmalige techneuten en zwoeg'ers- aan-de-basis veel onverwachte problemen te over winnen, zo blijkt uit haar bijdrage. De stortvloed aan publicaties over en de ver schijning van overige parafernalia betreffende Michiel de Ruyter - van stripboek tot koddige sokophouder - kwam in het vorige nummer reeds kort aan de orde. De redactie signaleert in deze editie (slechts) twee uitgaven over de Vlissingse zeeheld die de moeite waard lijken. Eric-Jan Wetering's Voorwoord 41

Zeeland | 2007 | | pagina 3