4 gedood zijn. Aan Belgische zijde zouden in totaal 46 doden gevallen zijn. De geneesheer van Cadzand J.B. Kalschuer ont ving achteraf een herinneringsmedaille wegens zijn verzorging van de gewonde marinemensen. Tien bemanningleden, waaronder Bouricius, krijgen de Militaire Willemsorde. Van Maldeg'hem, die deze orde al had sinds 27 oktober 1830, kreeg een aan vullende eervolle vermelding. De dramatiek van deze maritieme voetnoot hij de geschiedenis van de Tiendaagse Veldtocht zou bijna doen vergeten waar het hier om ging: het veroveren van de Hazegrassluizen. Dat lukt kapi tein Van Hopbergen met zijn infanteristen 's mid dags om half zes moeiteloos. Daarmee was de stra tegie van Ledel volkomen geslaagd. De inundatie van Zeeuws-, West- en Oost-Vlaanderen kon des gewenst ieder moment worden uitgevoerd. Op 7 augustus vond hij Sint Anna ter Muiden een gevecht plaats, waar de kapiteins Van Hopber gen, De Greeff en Dominius met hun compagnieën en twee stuks geschut de Belgische troepen, die naar Sluis optrokken, trachtten tegen te houden. Dat mislukte, maar de Belgische troepen hielden halt voor Sluis en eerbiedigden de Zeeuwse gren zen. De buitgemaakte stukken geschut werden meegenomen en later op Belgische kanonneerboten geplaatst. Op 11 augustus was er een laatste bloedig ge vecht bij Strobrugge aan het huidige Leopoldka- naal, vijfhonderd meter ten zuiden van Eede op Belgische bodem. Daarbij vielen aan Nederlandse zijde zo'n veertig doden en gewonden. In totaal vielen in augustus ongeveer 120 doden en gewon den aan Nederlandse zijde in West-Zeeuws-Vlaan- deren. Toen de Franse legers de Belgen in de tweede week van augustus te hulp snelden, was duidelijk dat Nederland een militair en politiek verloren strijd streed. Na 12 augustus 1831 vonden dan ook geen oorlogshandelingen meer plaats. Het beroemdste slachtoffer uit de Tiendaagse Veldtocht was, zo bleek achteraf, het paard van de kroonprins, de Engelse volbloed Alice. Op 12 au gustus 1831 raakte in de Slag bij Bautersem Alice haar rechter voorbeen kwijt door een voltreffer van een Belgisch kanon. Dit dramatische moment wordt o.a. door de Nederlandse historieschilders Nicolaas Pieneman en Cornelis Kruseman en in ontelbare anonieme gravures vereeuwigd." Ledel bleef commandant van District IV en overleed in Oostburg op 17 juni 1835. Op 22 juni daaropvolgend werd hij 's avonds om negen uur op het rooms-katholieke deel van de begraafplaats in Oostburg begraven.2" Onder een rond 1970 nieuw vervaardigde sarcofaag is zijn graf daar nog te vin den, aan vier kanten ingesloten en ingebouwd door andere graven. Waardering Achteraf is te reconstrueren waarom Ledel door ve len niet naar waarde werd geschat. - Zijn strategie lijkt laf in een tijdperk waarin on besuisdheid en onbezonnenheid gelijkgesteld wer den aan heldhaftigheid. - Veel militairen hadden de Belgen graag mores geleerd door een aanvalsoorlog op het grondgebied van West- en Oost-Vlaanderen te beginnen en de louter defensieve strategie van Ledel stuitte hen daarom tegen de borst. - De zittende - protestantse - regenten van District IV vonden dat Ledel niks deed, terwijl actie en het behalen van roem bij uitstek militaire waarden heetten te zijn. Zij vonden zijn strategie apathisch en de man geen vent. Bovendien waren ze toch een beetje bang voor hem, omdat hij niet streefde naar populariteit bij hen of bij wie dan ook. - Regelmatig worden er ook klachten geuit dat de regenten op bepaalde, naar hun mening 'strategi sche' plaatsen geen troepen zien en dat Ledel 'net ergens anders was' als er onveiwacht en onvoor zien ergens gevechten uitbraken. Deze klachten lij ken uitsluitend te wijten aan de angst onder de protestante regenten voor hun eigen maatschappe lijke positie, indien Zeeuws-Vlaanderen zou wor den meegezogen in de maalstroom van de Belgi sche opstand. - Grég'oire29 en andere tegenstrevers hadden waar schijnlijk graag gezien dat Ledel zich tot de partij van de kroonprins zou hebben bekeerd, maar tot zijn dood bleef hij vierkant achter koning Willem I staan. - Ledel, die katholiek was, werd mogelijk door de katholieken in de regio ook nog verweten dat hij recht-door-zee de belangen van de noordelijke ge westen verdedigde, terwijl hij in zijn functie ook aansluiting" van Zeeuws-Vlaanderen bij het zuiden had kunnen bewerkstelligen. - Het desavoueren van Van Andringa de Kempe- naer op Java zal hem machtige vijanden in adel lijke (vooral Haagse) kringen en onder Indische Joseph Ledel 85

Zeeland | 2007 | | pagina 11