Zteland 16.3 NïesiiTe 'ly/ê'jjneSÏ I genblik zonder ontroering aan Schouwen kan terugdenken; dit eiland heeft mijn hart stor menderhand ingenomen en ik moet eerlijk be kennen, dat het volgens mijn meening' het mooiste plekje grond van Zeeland, en mis schien ook wel van Holland is. Men kan, om in de duinstreek te komen, drie wegen volgen; de mooiste is die langs den zee dijk. Men passeert dan de inlagen waar de zee vogels hun broedplaatsen hebben. Het zijn kleine, vlakke poldertjes, waarvan de grond ge heel bedekt is met nesten. Van Breen moet door zijn 'zwerftochten' door de provincie een bekend persoon zijn geworden. Het tijdschrift - dat werd geredigeerd in Rotterdam, maar de uitgever was NV Drukkerij De Spaarnestad te Haarlem - moet dan ook een behoorlijke popula riteit gehad hebben. Er was echter nog een ander blad: per 23 ja nuari 1926 komt het eerste nummer van Ons Zee land, tevens officieel orgaan voor de Zeeuwsche Vereenigingen in Nederland. Het blad wordt in Haarlem geredigeerd door M.P. Cornelisse en als uitgever wordt vermeld N.V. Uitgeverij De Oogst in Blaricum. Het is dit blad dat per 24 april 1926 overgenomen wordt door de Middelburgse uitgeve rij G.W. de Boer in de Lange Pieterstraat en geredi geerd wordt in Goes door Antoine van de Berg. Stukken voor de redactie kunnen gezonden worden aan Groote Markt 4, Goes." Aan de uitgave wordt meegewerkt door o.a. Martien Beversluis en Jan H. Eekhout. Af en toe vind je van hen aangenaam en gevoelig rijmwerk en een korte tekst. Later schrijft Jan Campert er nogal eens in, vooral over Walche ren en in het bijzonder Westkapelle. Ook treffen we er wel verhalen in van J.P. Paulusse in het Zeeuws. Er staan veel foto's in en allerlei rubrieken, zoals dat in een familieweekblad in die tijd gangbaar wordt. De kerstnummers van dit Ons Zeeland zijn schitterend geïllustreerde bijlagen. Veel reportages en rubrieken zijn echter anoniem: we hebben om die reden niet altijd een idee van de redactionele medewerkers. In het kerstnummer van december 1928 vertelt Leo van Breen 'een Zeeuwsch Kerst sprookje' onder de titel 'De Heks van de Moer'. Op zeker moment volgt er vanwege de uitgeve rij een belangrijke mededeling: per 1 januari 1930 wordt dit min of meer zelfstandige Ons Zeeland van De Boer overgedaan aan de concurrent: uitge- r j ^^—^===3^ it LEESBOEK VOOR DE HOOGSTE 2£ LEERJAREN DER LAGERE SCHOOL ttTUKje flpj coo* Boft LtO VAN BBECX en J P. PAUL-USSS Nieuwe wegen: leesboekje (2e dl.) van Leo van Breen en J.P. Pau- lusse, hoofdonderwijzer te Renesse. verij De Zeeuwsche editie van het Geïllustreerde weekblad Groot Rotterdam,24 In de kop van het nieuwe blad verschijnt nu dan ook niet meer De Zeeuwsche editie maar Ons Zeeland en Groot-Rot terdam. Inhoudelijk verandert er niets wezenlijks: veel fotoreportages, allerlei rubrieken voor kinde ren, ook een voor de vrouw. Op een bepaald mo ment hebben de abonnees tegelijkertijd een gratis ongevallenverzekering. Of omgekeerd: wie een on gevallenverzekering afsluit, krijgt als premie een abonnement op een reg'io-editie van Groot-Rotter dam. Korte tijd later zal de kop Ons Zeeland - Pa norama worden (na 1935) en als de oorlog uit breekt zullen de regionale edities verdwijnen en nooit meer terugkeren. Leo van Breen werkt ook na de overname mee aan Ons Zeeland van Groot-Rotterdam. Namen van redacteuren of medewerkers worden, zoals gezegd, nu echter niet nadrukkelijk meer vermeld en Van Breens artikelen zijn dan ook meestal minder pro minent ondertekend, maar soms toch herkenbaar: vB of i'Br. Een enkele keer staat zijn naam in volle glorie bij een mooi en groot artikel, bijvoorbeeld op vrijdag 26 december 1930. Een terugkerend fenomeen in Ons Zeeland is een columnachtig dialectstukje van ene Pier van 't Hof. Het zijn aardige stukjes die laten zien dat de Leo van Breen 99

Zeeland | 2007 | | pagina 25