Het graf van Leo van Breen en zijn partner Jos J. Krop (1909-1985) in Taorinina (Sicilië). Foto Lo van Driel. oorlog en opgeheven na 32 jaargangen in 1977. Het weekblad werd eveneens op de markt gebracht door de Delftse uitgeverij van Krop en Van Breen, N.V. Het Periodiek, later door N.V. Uitgeverij Civitas Humana te Amsterdam.28 Ook van Burgerrecht is Van Breen de hoofdredacteur, al neemt hij op een bepaald moment afscheid met een interessant laat ste nummer. Curieuze kranten zijn dit, vol verzet tegen de ontwikkeling van de Nederlandse maatschappij, de vervlakking, de massificatie, tegen wat men later zal noemen 'spreiding van inkomen, kennis en macht'. Overheidsdwang, socialisatie, publiekrech telijke bedrijfsorganen, beperkingen van de vrije onderneming, en zo verder - alles dom en verder felijk. Ook tegen de zachte of zelfs sympathieke houding ten opzichte van de Russen en hun vazal len. Zonder veel speurwerk vind je in de kolommen figuren die gaandeweg zich bewegen in de richting van splintergroepen als de Christen-Democratische Unie, politieke partijen als de Boerenpartij. Er is nog een krant die beslist genoemd moet worden: de overname van de Haagsche Post met Leo van Breen als hoofdredacteur. Na de Tweede Wereldoorlog verloor de Haagsche Post snel lezers, en na de dood van eigenaar Van Oss in 1949 be gonnen zijn erfgenamen uit te kijken naar kopers van het blad. Die vonden zij bij het Comité Burger recht dat het blad in 1952 weer doorverkocht aan mr. G.B.J. Hilterman, oud-hoofdredacteur bij Else vier, en zijn vrouw, niet te vergeten. Van Breen schrijft kolommen vol. Af en toe een vers, in de stijl van Cats. Hij heeft er nog een bun del van gemaakt, Sorghvlietrymen. De bevlogen dichter is nagenoeg stilgevallen. Maar niet hele maal. De uitgeverij van zijn kranten geeft in een kleine oplage een bundel uit onder de titel De cy clus, sombere gedichten die Leo van Breen aldus het colofon kort voor de oorlog heeft geschreven. Italië In de tweede helft van de jaren zestig is het ge noeg. Aanvankelijk zijn de Delftse heren af en toe voor langere tijd in Italië. Op zeker moment wor den de zaken afgerond: Krop en Van Breen laten zich uitschrijven en vertrekken naar Italië. In de straat naar het Griekse theater van Taormina op Sicilië zal Leo van Breen de laatste jaren van zijn leven wonen: Via Teatro Greco, 43. In de jaren zeventig is er nog een interessant contact met Holland, als via-via Gerrit Borgers, de directeur van het Haagse Letterkundig Museum op bezoek komt. Er worden wat brieven gewisseld. Prachtige en informatieve brieven van een man die het wel gezien heeft. Nee, naar Holland zal hij Leo van Breen 1 05

Zeeland | 2007 | | pagina 31