vormden de beide dorpen één gemeente. In 1966 werd Meliskerke als gemeente opgeheven en samen met Aagtekerke en Grijpskerke ondergebracht bij Mariekerke, dat al de gehuchten Buttinge, Klein Mariekerke, Poppendannne en Molembaix omvatte. 'De smederij in Noordwelle in de 18e eeuw' en 'De hofstede "De Steene Poorte" te Baarland', beide ook artikelen die thuishoren in een genealogisch tijdschrift. Al met al een nummer waarin de combi natie van familieonderzoek, oude gebouwen en be roepen een interessant geheel oplevert. In het tijdschrift Medical History een stuk 'Heredity and Alcoholism in the Medical Sphere: The Nether lands, 1850-1900', door S. Snelders e.a. Omstreeks 1900 was het algemeen geaccepteerd dat chronisch alcoholisme overerfelijk kon zijn als ziekelijke ner veuze aandoening. Net als tuberculose en syfilis werd alcoholisme gezien als een belangrijke oor zaak van degeneratie. In een aantal landen werden harde maatregelen gepropageerd als huwelijksbe perkingen en onvrijwillige sterilisatie. In het artikel worden humane manieren beschreven voor behan deling van alcoholisme, zowel in Nederland als in andere landen. In elk geval moet elke 'patiënt' indi vidueel benaderd worden. De tijdschriften van het Nederlands centrum voor Volkscultuur, het Volkscultuur Magazine (2007, nr. 1 en nr. 2) en Traditie (2007, nr. 2), staan weer vol interessante artikelen. J. van der Velden vertelt hoe na 1600 de tegel een eigen Nederlands karakter kreeg, nadat hij al een lange weg had afgelegd en veel internationale invloeden had ondergaan. Aan de gebruikte motieven zien we hoeveel verschil lende culturen samenkwamen op een tegel. Aan de hand van een verhaal speelden in Utrecht leden van folkloristische groepen een 50- jarige bruiloft en een sterfhuis na. De gebruiken worden besproken en met veel foto's geïllustreerd. A. Oppenhuizen beschrijft in Traditie een plan- toretuin; plantore betekent 'wat planten ons te ver tellen hebben'. De kennis over het gebruik van planten en kruiden gaat wat West-Europa betreft ongeveer terug tot het begin van de jaartelling. Plinius geeft in de eerste eeuw na Christus al een overzicht over wat artsen zieke mensen voorschre ven aan kruiden. De paardebloem stond bekend om zijn vochtafdrijvende werking, waterzuring zou helpen bij peesontsteking en mondkwalen en goudsbloemen werden gebruikt bij oogklachten en ter bestrijding van vrouwenziekten. En laten we vooral notie nemen van het ge zegde: 'Drink brunel en pimpernel, dan sterft men niet zo snel!' Wat een bof als je die planten in je tuin hebt. In 1407 werd in Nederland de eerste poldermolen ge bouwd. Reden om nu, zeshonderd jaar later, het jaar van de mo lens te organiseren. Molens zijn verbon den met de Neder landse volkscultuur, er zijn veel verhalen over molens en mole naars. Daarover wordt in dit nummer geschreven, eveneens over de molen in de kunst en de molen op postzegels. Zilveren molenbeker (17e eeuw). Molenbekers werden gebruikt om een drinkspel mee te spelen. Af beelding uit Traditie, nr. 2. Contributions to Zoology-Bijdragen tot de Dier kunde (2007, nr. 1 en 2) bevat zeer specialistische artikelen, onder andere 'Using ancient DNA techni ques to identity the origin of unprovenanced mu seum specimens, as illustrated by the identification of a 19th century lion from Amsterdam' door R. Barnett e.a. In het stuk 'Freshwater planarians from artesian springs in Queensland' wordt de ont dekking gemeld en bediscussieerd van twee nieuwe soorten tricladida, door R. Sluys e.a. Een artikel van E. Voultsiadou en D. Vafidis over de zoölogische werken van Aristoteles trekt zeker de aandacht. Het is verbazingwekkend dat 25 eeuwen geleden door Aristoteles al zoveel kennis over invertebrate zeedieren was opgebouwd. Zo worden bijvoorbeeld de roofzuchtige activiteiten van de zeester ten aanzien van schelpdieren door hem beschreven. Aanwinsten 109

Zeeland | 2007 | | pagina 35