ontzettend veel plezier beleefd. Ik ben als geboren Groningse helemaal thuisg'eraakt in Zeeland. Vol gens mijn moeder werd ik Zeeuwser dan de Zeeu wen, een verschijnsel dat wel vaker voorkomt bij 'import'." Het werk werd vooral gedaan in Middelburg', wat veel redactieleden en medewerkers van 'elders' veel tijd kostte. Jan Trintpe Burger: "Ik woonde in Aardenburg' toen secretaris van het Zeeuws Ge nootschap ir. J.A. Lantsheer mij belde met de vraag' of ik in de redactie wilde. Het kostte mij erg' veel tijd, maar ik ben nu eenmaal een zwakke broeder die geen nee kan zeggen. Hoewel ik met veel ple zier het redactiewerk deed, bleek al snel dat het Genootschap de boel onderschat had. We waren met te weinig' mensen. Daarom trokken we deskun digen aan, die een dubbeltje per regel kregen. Later kwam daar mot van, omdat ze hun geld niet ont vingen." "Er kwam pas vaart in het project toen Bert Teunis als eindredacteur werd aangetrokken", meent Ineke Vog'el. "Hij vond ons maar amateuris tisch bezig, want hij had bij een uitgever gewerkt waar hij encyclopedieën maakte, dus hij wist van de hoed en de rand. Voor het typewerk trok hij twee dames aan, dat scheelde een hoop werk. Zon der Bert zou er geen encyclopedie zijn geweest." Pioniers "Het was pionieren, want we hadden geen voor beeld", constateert redactievoorzitter ("dat heb ik me mooi in de maag laten splitsen") Jo Vaane. "Er was alleen een Friese encyclopedie, maar die kon den we niet lezen! Welke trefwoorden kies je? Waar haal je deskundigheid vandaan? Dat moesten we allemaal zelf uitvinden. Mijn voornaamste klus was auteurs achter de broek zitten, want tijdig kopij binnenkrijgen was een g'root probleem. Dan ging ik maar weer eens bij mensen thuis langs om ze op te jutten. Voor sommige onderwerpen hadden we geen auteurs. Over gas en elektriciteit bijvoorbeeld heb ik her en der literatuur verzameld en zelf maar een stukje gemaakt. Tijd voor uitputtend eigen on derzoek ontbrak. Foto's waren ook een groot pro- De Encyclopedie van Zeeland werd gedrukt in een oplage van 3500 exemplaren. De verkoop verliep aanvankelijk voorspoedig, maar nadat in 1984 deel 3 verscheen, bleek toch een 'propagandacontmissie' nodig om de resterende voorraad aan de man te bren gen. Die commissie was succesvol, zodat na enkele maanden de set was uitverkocht. Anno 2007 wordt het werk sporadisch aan geboden bij internetantiquariaten, voor prijzen van 225 tot 325 euro. Geïnteresseer den kunnen onder meer zoeken op www.boekwinkeltjes.nl en www.antiqbook.nl. In de 'ijzeren voorraad' van het Genootschap bevindt zich een klein aantal exemplaren, dat in principe niet is te raadplegen. Dat is wel het geval bij een aantal gerenommeerde Zeeuwse bibliothe ken. blcem. Vee! heb ik van fotografen en particulieren geschooid, want we hadden geen geld." Verder hield Jo Vaane zich bezig "met van alles en nog wat, want we hadden altijd mensen tekort." "Ik heb over kernenergie geschreven, maar ook vele uren met Ineke in de Provinciale Bibliotheek op de zol der van de Abdij doorgebracht, zoekend naar illus traties." De voornaamste taak van Jan Trimpe Burger was de coördinatie van de onderwerpen die met topografie te maken hadden. "Daarbij kreeg ik veel hulp van Ineke en een toen nog jonge Jan Kuipers, die de polders deed en heel precies werkte. Noodge dwongen schreef ik ook wel eens over andere on derwerpen. Verder had ik veel werk aan het redige ren van stukken. Ik herinner me de bijdragen van dominee Hulsbergen uit Kapelle, die schreef over de godsdienstgeschiedenis van de dorpen. Zijn stijl was archaïsch, zodat ik veel moest herschrijven. Op officieel genootschapspapier, zo formeel waren we wel." Een belangrijke bron voor de illustraties van de encyclopedie was het documentatiecentrum van de Genootschapszaken 111

Zeeland | 2007 | | pagina 37