Zeeuwse Bibliotheek. "We kregen direct toestem ming om alles wat we wilden hebben te gebrui ken", herinnert Ineke Vogel zich. "Vervolgens ging ik met de spullen naar de lay-outer, de lithograaf en ten slotte de drukker." "We hebben de boel daar wel overhoop gehaald en door elkaar gegooid", vult Jan Trimpe Burger aan. "Dat moet ik na 25 jaar wel toegeven." 'Geen geld' is een steeds terugkerend thema in het gesprek. Heeft het Genootschap zich indertijd niet aan het project vertild? "Zeer zeker", meent Ineke Vogel. "Het was veel te groots opgezet. Voor het derde deel was eigenlijk geen geld meer. De provincie heeft toen een ton geleend." Supplementen Van het plan om supplementen te maken kwam niets terecht. "Bert is wel begonnen aantekeningen en correcties te maken", zegt Trimpe Burger, "maar daar is hij vrij snel mee gestopt." "Daar komt bij dat een deel van de redactie blij was dat het werk klaar was, ze hadden er de fut niet meer voor om door te gaan." Vaane meent dat ook het bestuur is tekortgeschoten. "Dat heeft er niet achteraan geze ten." Een groot aantal van de toenmalige redactie leden is overleden. Het waren vaak ouderen, ge pensioneerden, die het zich konden permitteren veel vrije tijd in de encyclopedie te steken. In de wetenschap dat het project vooral werd gedragen door vrijwilligers, werd het indertijd redelijk posi tief ontvangen door pers en publiek. Hoe kijken de drie redactieleden na 25 jaar op hun werk terug? Trimpe Burger: "Het is sterk verouderd, vooral door die vervelende samenvoegingen van gemeen ten. Verder ben ik te pietluttig om het eindresultaat goed te vinden." "Ik maak nog steeds dikwijls ge bruik van de encyclopedie", zegt Vaane. "Gezien de omstandigheden waaronder we moesten werken, ben ik als niet-deskundige tevreden." De positieve uitsmijter is van Ineke Vogel. "Er staan veel fouten en onvolkomenheden in en bij verschijning was het werk al verouderd. Toch gebruik ik 'm vaak. Al met al was het best een aardig stuk werk." De suggestie om een actuele versie van de en cyclopedie op internet te zetten, ontmoet louter scepsis bij de drie. "Wie gaat dat doen?", vraagt Vogel zich af. "Wie doet het dezer dagen nog voor niks?", vult Trimpe Burger aan. "Het loont de moeite niet meer", constateert Vaane. En zouden de drie willen meewerken aan een vervolg? "Nee", klinkt het eenstemmig. Als er al een nieuwe editie zou komen is dat een taak voor "een volgende generatie". 112 Genootschapszaken

Zeeland | 2007 | | pagina 38