heeft hij met zijn boek(en) een stem gegeven. Er zijn Zeeuwen die zich minder aan hun voorgeslacht gelegen laten liggen. 'Het (boek) bevat zoektochten naar de ziel van oorspronkelijke bewoners van de cluster eilanden tussen Holland en Vlaanderen, lofliederen op het landschap, maar ook requisitoirs tegen hen die het gedachteloos vernielden', meldt de omslagtekst. Het gebruik van het woord 'requisitoirs' is te veel van het goede. Slager blijft bijna altijd mild en netjes in zijn oordelen over bijvoorbeeld landschapsvernie lers. De weemoed overheerst de woede. Misschien is het daarom wel zo'n geweldig boek geworden. Eric-Jan Weterings Theo van der Meer, Jonkheer mr. Jacob Anton Scho- rer (1866-1957). Een biografie van homoseksualiteit. Schorer Boeken Amsterdam 2007. ISBN 978-90- 73341-30-2. 440 pag. geb., geïll. 28,50. De Middelburger jonkheer Schorer richtte in 1912 in Nederland de eerste homorechtenorganisatie op, het Nederlandsch Wetenschappelijk Humanitair Komitee. Tot de Tweede Wereldoorlog bestookte Schorer met brochures en jaarverslagen namens dit Komitee pers, medici, politici, de rechterlijke macht, justitie, eerstejaarsstudenten en belangstellenden. In deze geschriften pleitte hij voor gelijke rechten voor homoseksuelen. Via de reacties in de pers op Schorers activiteiten bijvoorbeeld hoorden velen die met hun 'anders zijn' geen raad wisten, van Schorers NWHK. Zo leerden ze zijn naam kennen en konden ze met hem contact zoeken. In persoon lijke contacten, gesprekken of correspondentie kon hij hen uitleg geven, een weg wijzen, hen uit een barre woestijn van eenzaamheid leiden, moed in spreken en ook wel in contact brengen met gelijk gezinden. Over deze Jacob Anton Schorer (1866-1957) is in maart 2007 een biografie verschenen. Het is daarbij niet zo zeer een beschrijving van het leven van een persoon maar van de eerste Nederlander die een homo-emancipatiebeweging' stichtte, eigen- Jacob Anton Schorer. Foto ZDC. lijk dus van iemand die de geboorte van het homo seksuele personage bewerkstelligt. De auteur, Theo van der Meer, gebruikt als ondertitel biografie van de homoseksualiteit. Tegenwoordig wordt de term biografie ('levensbeschrijving van een persoon') kennelijk opgerekt tot biografie van alles, een ab stract personage, een verschijnsel. Zo bestaat er zelfs een 'biografie van Alpe d'Huez'. Het is een ge zochte manier van uitdrukken. Van de geschiedenis van de sociale en sociolo gische aspecten van de homoseksualiteit weet de auteur geweldig veel en als vorser op dat terrein is hij een gerespecteerd deskundige. Het boek is dan ook over allerlei medisch-his- torische, sociaal-culturele aspecten buitengewoon informatief. Het is in wezen de kern van deze stu die met het leven van Jacob Schorer als leidend en structurerend principe. Aan de lezer trekken dan ook allerlei schandalen en schandaaltjes, processen en onderzoeken voorbij uit de tijd waarin Schorer leefde, en een stoet van homoseksuelen, of moge lijke of veronderstelde. In nogal wat gevallen is niet altijd de directe relatie met Schorer zichtbaar. Ja, hij zal die mensen misschien gekend hebben, wellicht heeft hij de personen in kwestie gesproken of van informatie voorzien, mogelijk heeft hij hier en daar zijn invloed aangewend, zeker heeft hij kennis genomen van de achtergrond. En hoe dan 114 Boekbesprekingen

Zeeland | 2007 | | pagina 40