wijs een terzijde over de Amsterdamse Ruysdael- kade waar ook nu raamprostitie is. Voor de levensgeschiedenis van Jacob Schorer en zijn rol in de juridische gelijkwaardige positie van de homoseksuele medemens is dat alles niet relevant en daar gaat het in dit boek tenslotte om. In Schorers persoonlijke leven is onderzoek dat naar hem, de vrijgezelle waarnemende kantonrech ter, werd ingesteld wegens vermeende contacten met minderjarige jongens, een essentieel moment. Het speelde in 1903 en het moet de Schorerfamilie in ernstige verlegenheid hebben gebracht. Welis waar was de familie zonodig financieel in staat zonder ambtelijk inkomen een goede staat te voe ren, met een vader die in het Middelburg van 1900 vice-president van de rechtbank is, als lid van een familie die verbonden was met de gehele Walcherse elite en in elk Walchers buiten wel neven en nich ten had, was een schandaal onwenselijk. Jacob neemt dus ontslag en vertrekt naar Berlijn. Hij doet er iets in verzekeringen, maar wijdt zich vooral aan de contacten met het wetenschappelijk instituut van Hirschfeld, de eerste die onderzoek deed naar seksueel gedrag. Die periode heeft Schorer gevormd en de theorie van zijn leermeester dat homoseksua liteit aangeboren is, en dat homoseksuelen 'het derde geslacht' vormen heeft hij zijn leven aange hangen. Van de opvattingen van Freud, van jeugd trauma's en moederbindingen en dergelijke moest hij niets hebben. Na de dood van zijn vader komt Jacob terug naar Middelburg om met zijn moeder en zijn zus na enige tijd naar Den Haag te verhuizen. In Den Haag wordt hij de centrale figuur van de Neder landse afdeling van het Duitse comité, feitelijk was het natuurlijk gewoon Schorer met wat donateurs en enkele mensen (hoogstens enkele tientallen) die het werk deed voor de gelijkberechtiging van hen die een zwaar lot droegen en daarom niet gelukkig mochten zijn. Schorers werk vanuit zijn Haagse huuretage krijgt Aufschwung als minister Regout het vermaledijde artikel 248bis door de Kamer krijgt. Wat heteroseksuelen wel mogen (contacten met minderjarigen) mogen homoseksuelen dan ju ridisch niet. In een nooit aflatende stroom van brieven en brochures g'aat Jacob Schorer zich daar tegen verzetten. In zijn persoonlijke contacten zal hij met zijn droge informatie en brieven als heer van stand velen het gevoel gegeven hebben niet al leen te staan. Zijn afkomst gaf aan zijn interventies niveau. Terwijl de tijd en de inzichten veranderen, de Tweede Wereldoorlog Schorer in velerlei opzich ten in een lastig parket brengt (hij heeft een Duitse 'pleegzoon' en zijn fameuze bibliotheek verdwijnt), zet hij zijn strijd tegen het onrecht voort tot op hoge leeftijd. Dit boek is een monument voor die man. Lo van Driel Diverse auteurs, Memoria Walcheren 40-45, een overzicht van oorlogsmonumenten en restanten van de Atlantikwall, Westkapelle 2007. Uitgave Polder huis Westkapelle, Dijk- en Oorlogsmuseum en Stichting Bunkerbehoud, geen ISBN, Prijs 3,50. Nu na de zomermaanden het Duits als voertaal in Zeeland weer heeft plaatsgemaakt voor Zeeuws en Nederlands, blijven onze oosterburen toch manifest aanwezig in deze provincie. Dat is overigens al ten minste 62 jaar het geval, getuige de betonnen bouwwerken die her en der het landschap (ont)sie- ren. Aanvankelijk werden die bunkers, tankversper ringen en andere constructies vooral als obstakels gezien, die voor velen een storende herinnering aan de oorlogsjaren waren. Langzaam veranderde dat beeld, toen deze restanten steeds breder werden gewaardeerd als een wezenlijk onderdeel van de re gionale geschiedenis. De afgelopen jaren versche nen al diverse publicaties over de (bouw)historische waarde van de objecten en daar is er dit jaar weer eentje bijgekomen. In Memoria Walcheren 40-45 geeft een redactie van vertegenwoordigers van het Polderhuis West kapelle, Dijk- en Oorlogsmuseum en de Stichting Bunkerbehoud een overzicht van restanten van de Atlantikwall op het destijds zwaar getroffen eiland. Door een bijgevoegde lijst van oorlogsmonumenten 116 Boekbesprekingen

Zeeland | 2007 | | pagina 42