Ledels krijgsplan bestaat dus uit drie eenvou dige en heldere elementen: zijn troepen moeten de voor inundatie strategi sche sluizen verlaten en spuien in handen krij gen en houden; in de Passageule, de waterlinievan West- Zeeuws-Vlaanderen, moet een minimale hoogte van de waterstand gegarandeerd worden om verrassingsaanvallen van Belgische zijde te be moeilijken; de mogelijkheid zijn troepen naar de forten bij Breskens terug te trekken - en daarmee op Vlis- sing'en - stelt hij veilig. Naar hedendaags begrip gemeten is de strategie van Ledel briljant in haar eenvoud te noemen en buitengewoon effectief. Zonder twijfel zou hij zijn draconische dreigement hebben waargemaakt, maar slechts in het alleruiterste geval en als de nood tot de lippen gestegen zou zijn. Verder lukte het hem louter met blufpoker de maatschappelijke toestand en de militaire situatie te stabiliseren en de rust en orde in District IV te handhaven. Uiteindelijk heeft hij slechts op enkele, zeer dunbevolkte, plaatsen zijn dreigement waar hoeven maken: in de polders Bewestereede en Beoostereede en in delen van de Isabellapolder, van de Diomedepolder en van de Aardenburgse Havenpol- der.,! Daarmee heeft hij met de inzet van minimale middelen en met een minimum aan overlast voor de bevolking op een cruciaal moment heel West- Zeeuws-Vlaanderen Nederlands gehouden. De Tiendaagse Veldtocht, 2-12 augustus 1831 In de 'Januari-Protocollen' van de Conferentie van Londen, door de grote mogendheden georganiseerd om de boedelscheiding van Nederland en België chique te regelen, staat ook de Belgische eis ver meld dat de gehele linker Schelde-oever (dus Zeeuws-Vlaanderen), en Limburg met Maastricht en Luxemburg aan België komen. Op aandrang van de aan de beraadslagingen deelnemende toekom stige Belgische koning Leopold van Saksen-Coburg worden de Januari-Protocollenop 26 juni 1831 vervangen door 'de Achttien Artikelen'. Die pakken voor Nederland nog veel ongunstiger uit, maar ne men wél de grenzen van 1790 als grondslag van de boedelscheiding. Op 9 juli 1831 besluit men in Brussel, op voorspraak van de toekomstige koning Zelandia Illustrata III-310. 80 Joseph Lede!

Zeeland | 2007 | | pagina 6