Ill 16.3 'de Achttien Artikelen' te accepteren, maar voor koning' Willem I zijn ze volstrekt onaanvaardbaar. De chef van de Nederlandse generale staf J.V. baron de Constant Rebecque, architect van het ge welddadig optreden van de troepen tegen de inwo ners van Brussel eind september 1830,14 en de van oorsprong Gentse generaal J.J. van Geen hebben gedurende de buitengewoon strenge wintermaan den van 1830/'31 samen een krijgsplan opgesteld om bij een eventuele aanval op de zuidelijke pro vincies de Belgische legers te kunnen verslaan. Op maandag' 1 augustus 1831 verschijnt in de Staatscourant een proclamatie van koning Willem I met onder andere de volgende tekst.15 [...j'Overwegende dat Wij, sedert de gewapende opstand in België, geen middelen onbeproefd heb ben gelaten en geen opofferingen hebben ontzien om, met behoud van de algemene vrede, te geraken tot voorwaarden van scheiding, die bestaanbaar waren met de eer en de belangen van het getrouwe Noord-Nederland; Dat Wij als zodanige beschouwd en dan ook dadelijk hebben aangenomen die voorwaarden, welke Ons tot dat einde door de bemiddelende Mo gendheden waren voorgesteld en gewaarborgd; Dat Wij echter, ten gevolge der jongste gebeur tenissen, de vervulling' onzer billijke verwachting omtrent de verwezenlijking van zodanige schik king, wederom op de meest smartelijke wijze ver schoven ziende, en Onze beminde onderdanen niet langer vruchteloos kunnende doen gebukt gaan onder de lasten en kosten, welke hen sedert zovele maanden drukken en hunne krachten verre te bo ven gaan, Ons, tot behoud van het lieve Vaderland, gene keus meer over blijft, dan om, door kracht van wapenen de onderhandelingen te ondersteu nen, ten einde die voorwaarden van scheiding te verkrijgen, welke door de bemiddelende Mogend heden als billijk erkend, en tot de vestiging' van het afzonderlijk volksbestaan van Noord-Nederland onontbeerlijk zijn. Ziehier de oorlogsverklaring' van Nederland aan België en de motivatie voor het begin der vijande lijkheden, die later als de Tiendaagse Veldtocht de geschiedenisboeken in zou g'aan. Notaris Abraham de Smidt uit Schoondijke ver woordt de ontvangst van het bericht in West Zeeuws-Vlaanderen als volgt. 'Vroeg in de morgen van de 2-de dier maand augustus 1831, BvG] wekte het krijgsrumoer de ingezetenen uit de slaap. De Koning had het lang' gewenste woord VOOR WAARTS!, dat als het ware iedere Noord-Nederlan der met een electrieke schok vervulde, uitgespro ken.'16 Ledels handen zijn door de op de Londense Conferentie afgesproken wapenstilstand sinds 17 november 1830 gebonden geweest, maar hij han delt onmiddellijk nu hij de krijgshandelingen kan hervatten. Vanuit zijn onderkomen, hofstede Stam- pershoek in Oostburg", reist Ledel 's ochtends rond zes uur naar IJzendijke om daar met zijn stafoffi cieren te overleggen. Om acht uur doen kapitein Schwarz met een compagnie infanteristen en kapi tein Deinema met een detachement van de schutte rij een overval op de zuidkant van de toenmalige Kapitalen Dam1", waar Belgische troepen nog de Clarapoldersluis en het talud van het Witte Huis bezetten."De Magdalenasluis is dan al sinds 17 ja nuari in handen van de troepen van Ledel, maar deze sluis is zo verwaarloosd dat ze geen functie in de waterhuishouding van de Passageule meer ver vult. Directeur van het Waterschap Grég'oire du Bosch, afkomstig uit Bassevelde, en grootgrondbe zitter baron Pijcke uit Gent hebben de daaraan voorafgaande maanden samen constant een dubbel spel gespeeld. Daarbij waren zij dan eens de Belgi sche opstandelingen en dan weer de Nederlandse bezettingstroepen ter wille. Du Bosch legert in het bureau voor de waterschapsregistratie, het in 1807 gebouwde 'Witte Huis', Belgische troepen en pro beert constant de waterstand in de Passageule te verlagen, zodat desgewenst Belgische troepen bijna droogvoets en op onverwachte plekken de waterli nie zullen kunnen oversteken. Strategie Voor zover mogelijk is gedurende de strenge winter van 1830/'31 heeft Ledel daarom vanaf 17 novem ber 1830 een kanonneerboot op wacht gelegd in de Braakman bij Biervliet. Daardoor komen het Witte Huis en de Clarapoldersluis constant onder schot te liggen. Bovendien controleert hij zo de scheepvaart van en naar Philippine, Boekhoute en het Axelse Gat. Als op 10 januari 1831 Kanonneerboot num mer 13 onder bevel van luitenant-ter-zee der 2e klasse F.A. Begeman de blokkade in de Braakman overneemt en op 14 januari daaropvolgend voor Biervliet positie inneemt, verwittigt Ledel Begeman dat hij 'niet te kort voor de Kapitalen Dam' moet gaan liggen en 'meer in het midden van het vaar- Joseph Ledel 81

Zeeland | 2007 | | pagina 7