ieder geval wél (ter vervanging?) een minuscule piramide opgericht ter nagedachtenis van de ge vechten rond de Kapitalen Dam. Op een foto uit 1931 is dit kleine, hooguit 50 centimeter hoge, ge denkteken ernstig in verval?2 Ledel heeft alle sluizen, verlaten en spuien aan de kant van de Braakman in bezit, maar aan de kant van het Zwin ontbreekt alleen nog de Haze- graspoldersluis om totale inundatie mogelijk te ma ken. Op zijn verzoek stuurt vice-admiraal en opper bevelhebber der vesting Vlissingen O.W. Gobius twee kanonneerboten naar het Zwin om de actie van de landmacht vanaf het water te ondersteunen. De Schoondijkse notaris Abraham de Smidt schrijft over dit voorval het volgende23: "Op 5 au gustus had het ongelukkige voorval met de kanon neerboten, gecommandeerd door de heren Bouri- cius en Van Maldeghem aan het Hazegras ten westen van Sluis plaats. Door een misverstand na derden de boten te dicht aan de wal en raakten aan de grond, zeer nabij de positie des vijands. De ge hele dag stonden die ongelukkige zeelieden aan het vuur van meer dan 600 man des vijands, een ge ruime tijd ondersteund door een stuk geschut, bloot en verloren een groot aantal doden en gekwetsten, totdat de heer kapitein Hopbergen, een even dapper als kundig en ervaren officier, het waagde om met Ledels vrijwillige jagers. Zelandia Illustrata 1V-848. water'. De reden is, naast een strategische, ook dat Ledel de positie van de kanonneerboot 'als liggende onder het bereik van 's vijands vuur als zeer ge vaarlijk' voorkwam. Hij drukt de marinemensen bovendien op het hart "zich van alle hostiliteiten te onthouden".20 Bij de aanval van 2 augustus op de Clarapol- dersluis en het Witte Huis worden de Belgische troepen volkomen verrast. De bevelhebber ter plaatse (Du Bosch zélf?) kan ternauwernood het vege lijf redden door, slechts gekleed in nacht hemd, zo hard mogelijk weg te hollen over de dijk van de Clarapolder. Vanaf de Braakman wordt de actie ondersteund door Kanonneerboot nummer 31 onder kapitein-luitenant-ter-zee Meurer, wiens boordkanonnen een aandeel hebben in de uiteinde lijke verovering. Vervolgens wordt het Witte Huis door kapitein Schwarz in brand gestoken en posteert hij een be zettingsmacht bij de Clarapoldersluis. De kasteel hoeve van Du Bosch, over de brug bij Het Verlaat in de Passageulepolder gelegen, maakt hij met de grond gelijk. Bij deze gehele actie sneuvelen aan Nederlandse zijde twee soldaten?' Of bij Pyramide ook het door baron Pijcke ter ere van Napoleon opgerichte monument met de grond gelijk werd gemaakt, is onbekend. Er werd in 82 J oseph Ledel

Zeeland | 2007 | | pagina 8