A A3 VA». TBiBR BÏMils P ipWiRSJ IM ia.B AN©WtUEB»*»TBI«BYBST .11 V.4E5SAS /'yyyy'.''y/ yy,'yfó/e/cfAtm Waarschijnlijk een broer van bovengenoemde com mandant Bouricius24 reageert daarin op het feit dat er kritiek wordt geuit op het optreden van Jan Fre- derik Daniël als commandant van het flottielje. De strekking van dit verweerschrift is dat alle aantij gingen aan het adres van Bouricius onterecht zijn. Er is maar één schuldige en dat is commandant van de landmacht Ledel. De schrijver meent dat ko ning Willem I er nét zo over denkt, want die heeft op 29 september 1831 de Militaire Willemsorde aan Jan Frederik Daniël uitgereikt! Wat is er die vrijdag 5 augustus 1831 nu echt gebeurd?25 Zoals hierboven vastgesteld wil Ledel de Haze- grassluis als laatste sluis in Zeeuws-Vlaanderen op de Belgische opstandelingen veroveren om zo doende zijn dreigement Zeeuws-, West- en Oost- Vlaanderen te inunderen desnoods gestand te kun nen doen. Voor de aanval op die sluis is kapitein Bernardus Jacobus Henricus van ffopbergen, een oude strijdmakker, goede vriend en betrouwbare medestander van Ledel uit de Java-oorlog, met zijn infanteristen uit Sluis aangewezen. De actie zal vanaf het water van het Zwin, net als enkele dagen slechts 35 man der Tiende Afdeling hen te hulp te komen, hetgeen hem, nadat zich de Eerste Compag nie van de Zeeuwse mobiele schutterij onder bevel van de dappere kapitein Spaan bij hem had gevoegd, volkomen gelukte. Alzo verjoeg een handvol dapperen een acht- a tienmaal sterkere vijand en nam deszelfs stellingen in. De boot van Bouricius moest echter worden verlaten en ver brand. Veel heeft men over dit voorval gesproken en de kolonel Ledel de schuld er van gegeven. Be houdens beter oordeel is of kan dit niet het geval zijn, want voorondersteld dat hij werkelijk de last aan de heer Bouricius hebbe gegeven om op de plaats, alwaar hij aan de grond is geraakt, post te vatten, moest de heer Bouricius als zeeman toch weten of hij er konde blijven en in allen gevalle zich vlot hebben gehouden. Ik schrijf dus het voor val toe aan een misverstand en wellicht ook aan de overdreven moed van onze dappere zeelieden!" Op 10 oktober 1832 verschijnt bij uitgeverij Su- ringar in Leeuwarden een anoniem uitgegeven 'An tikritiek' met het 'ware' verhaal van de helden. Het gevecht bij het Hazegras. Zelandia Illustrata III-311. Joseph Ledel 83

Zeeland | 2007 | | pagina 9