landse beeldhouwkunst naar Belgische voorbeel den: het atelier voor beelden en meubels Georges/Cuypers/Stoltzenberg' 1852-1854 te Roer mond'. In Nederland was dit atelier uniek, maar ateliers in België en het Duitse Rijnland hadden er model voor gestaan. Beeldhouwer Eduard Francois Georges en architect Pierre Cuypers maakten sa men de ontwerpen en zorgden voor de uitvoering, handelsman Franqois Charles Stoltzenberg nam de financiële zaken waar. Op deze wijze zijn verschil lende kunstwerken tot stand gekomen, zoals een orgeltribune (doxaal) met een Caeciliabeeld voor de abdijkerk te Rolduc. Sculptuurvoorbeelden uit Bel gië zijn voor de beeldhouwkunst vanaf 1852 in Roermond van grote waarde geweest, een waarde die na 1854 alleen nog maar toenam. Van de Bayerische Akademie der Wissenschaften ontving het Genootschap Natur und Mensch in Mitteleuropa im letzten Jahrtausend (München 2007). De gevolgen van veranderingen in klimaat, gebruik van de grond, verstedelijking en bevol kingsaanwas worden veelal bestudeerd vanuit de negentiende en begin twintigste eeuw. Dit was ech ter zelf een overgangsperiode met snelle verande ringen en niet zo stabiel dat we alleen met gege vens uit die tijd een betrouwbare prognose voor de toekomst van de aarde kunnen maken. In deze bundel worden daarom de veranderin gen in dieren- en plantenwereld, in landschap en cultuurlandschap besproken, in samenhang met de geschiedenis van de mens, gedurende een veel lan gere periode - de laatste duizend jaar - en dan al leen voor Midden-Europa. Men probeert zo te ach terhalen welke betekenis deze historische processen voor een ecologische beoordeling kunnen hebben voor de toekomst van onze aarde met zijn bewo ners. Het Rheinisches Landesmuseum Trier zond twee jaaruitgaven Funde und Ausgrabungen im Bezirk Trier (2005 en 2006). Veel artikelen gaan over de Romeinse Tijd, zoals 'Spielen und Geben. Römische Spieltafeln aus Trier' (H. Merten) en 'Der römische Tempelbezirk von Gillenfeld, "Etzerath"' (P. Henrich Apollo met een griffioen. Bron: Funde und Ausgrabungen im Bezirk Trier. en C. Mischka). De dieren uit de Romeinse Tijd spe len een belangrijke rol in enkele artikelen, zoals in 'Ein Hund im römische Tempelbezirk von Gillen feld, "Etzerath"' (P. Henrich en C. Mischka) en in 'Göttertiere. Beg'leittiere römischer Götter aus Trier und Umgebung' (S. Faust). Zelfs met een Romeinse pauw maken we kennis in 'Ein römischer Pfau aus der Saarstrasze in Trier'. Ook opgravingen en vondsten uit het Neolithi- cum en uit de Middeleeuwen komen aan bod: 'Neo- lithische Steinbeilkling'en aus Basalt in der Eifel' (H. Löhr) en 'Ein halbierter Pfennig aus Trier. Zur Münz- und Geldgeschichte des 11. Jahrhunderts' van K. Petry. Aanwinsten 147

Zeeland | 2007 | | pagina 33