plECd Bijzonder bot van een elfjarige Wellicht een wat misleidende aanhef, die moge lijk suggereert dat conservatoren van het ge nootschap er tegenwoordig niet voor teaig'dein- zen minderjarigen te ontleden. Het gaat hier echter om het bot van een steppenwisent, dat aan het genootschap is geschonken door de elf jarige Middelburgse scholiere Irini van dei- Schans. Zij vond het plusminus een miljoen jaar oude stuk van een ellepijp op het strand van Ritthem, tijdens een klassenproject. De vondst is om twee redenen bijzonder. Irini is tot nu toe de jongste persoon die ooit iets aan het genoot schap schonk en ten tweede omdat het genoot schap maar twee van dergelijke botten in zijn omvangrijke collectie bezit. De steppenwisent leefde ongeveer 800.000 tot twee miljoen jaar geleden. Het dier is waar schijnlijk op natuurlijke wijze uitgestorven. In de wereldberoemde grot in het Spaanse Altamira is deze voorloper van de Europese en Ameri kaanse bizon op muurschilderingen afgebeeld. Toen genootschapsvoorzitter Lous Coppoolse op 7 november op basisschool Wilgenhof in Middelburg het bot officieel kreeg overgedragen, was de regionale en landelijke pers massaal aanwezig. Daardoor kon het gebeuren dat het genootschap figureerde in het SBS 6-televisie- programma Hart van Nederland, dat doorgaans luchtig nieuws uit den lande brengt. SBS 6 en het genootschap: Bien étonnés de se trouver ensemble! "Juist die documentatie is essentieel", zegt Van der Doe. "Een archeologische vondst is pas van be lang in zijn context. In het geval van Hubregtse zit dat wel goed. Ook zijn archief bevindt zich bij het g'enootschap." Een tweede belangrijke deelverzame ling bestaat uit voorwerpen die na de Tweede We reldoorlog tijdens de ruilverkaveling op Walcheren zijn gevonden. Daarbij gaat het vooral om aarde werk. Ook deze collectie is goed gedocumenteerd. Aan het eind van het project worden de gegevens ingevoerd in een database, die via www.geschiedeniszeeland.nl door iedereen is te raadplegen. De collectie van het genootschap blijft via een directe bruikleenovereenkomst bij de SCEZ ondergebracht. Volgend voorjaar wordt met een symposium de inventarisatie afgesloten. Van der Doe: "Laat de onderzoekers daarna maar komen." J.A. Hubregtse, bezig met oudheidkundig onderzoek op het strand van Westenschouwen. Bron: Encyclopedie van Zeeland, deel 2. Genootschapszaken 149

Zeeland | 2007 | | pagina 35