Hart van mijn land ik ben terug Signaleringen Hans Warren Lo van Driel, De broek van Brahms, Vlissingen, Den Boer I De Ruiter, 2007, 208 pp., 12,50, ISBN/EAN 978-90-74576-87-1. In De Broek van Brahms bundelde de Zeeuwse au teur Lo van Driel 75 columns van maximaal zes honderd woorden die hij voor de Provinciale Zeeuwse Courant schreef. Bezoeken aan tentoon stellingen, schrijvershuizen, ontmoetingen met boeiende mensen en anekdotes vullen dit boek. Aanstekelijk daarin is 's schrijvers nieuwsgierigheid naar alles wat hij op zijn pad tegenkomt. Jammer is dat deze stukjes voor de krant van de biograaf van Johan Hendrik van Dale maar zeshonderd woorden lang mochten zijn. Jammer ook dat dit boek bij een regionale uitgever verschijnt, omdat het grootste deel van het boek een landelijke le- zersschare verdient. De vraag of de broek van Brahms daadwerkelijk van zijn achterste zakte toen hij de première van zijn vioolconcert dirigeerde, laat ik hier onbeantwoord. Koop daarvoor dit kos telijke boek, dat hopelijk door een 'grote' uitgever wordt opgemerkt. Die moet de auteur dan wel meer ruimte geven dan die luizige zeshonderd woorden per stukje, want bijna elke bijdrage smaakt naar meer. EJW Ronny Bogaart en Eric de Rooij, Hart van mijn land ik ben terug. Een literaire wandeling door het Zeeland van Hans Warren, Amsterdam, Bas Lubberhuizen, 2007, 136 pp., 14,90, ISBN 978-90-5937-151-4. Hans Warren kreeg niet ten onrechte de bijnaam 'Hans Warrig'. Als literair recensent van de PZC en de bij het persbureau GPD aangesloten regionale kranten, werd hij op dat gebied een nationaal be kende autoriteit. Faam verwierf hij eveneens met zijn serie 'Geheime Dagboeken', waarin de aanvan kelijk 'netjes' getrouwde homoseksueel zijn beke ring tot de herenliefde in het toen (toen?) nog puri teinse Zeeland bekende. Een ander centraal punt in zijn dagboeken was de liefde voor zijn geboorteprovincie, waarin hij zijn leven lang (1921-2001) zou blijven wonen. Warren zag Zeeland veranderen. Met spijt, met weemoed, noteerde hij die veranderingen. De au teurs van Hart van mijn land volgen zijn spoor door een deels helaas veranderd Zeeland. Waarom 'Warrig', zoals in de eerste zin van deze korte beschouwing? In zijn dagboeken bleek Warren vaak de werkelijkheid anders te hebben waargenomen dan tijdgenoten. Zijn 'volgers' base ren zich vooral op die dagboeken. Het is dus de vraag in hoeverre dit boekje historisch betrouwbaar is. Overigens doet dit niets af aan een leuke speur tocht naar verdwenen Zeeland. EJW Rontiy Boogstart en Eric de teflij Een literaire wandeling door bet Zeeland van) PSHkJ 160 Signaleringen

Zeeland | 2007 | | pagina 46